1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Agnieszka Holland została laureatką Orła za osiągnięcia życia

Agnieszka Holland została laureatką Orła za osiągnięcia życia

Agnieszka Holland (Fot. AKPA/materiały prasowe Polskich Nagród Filmowych Orły)
Agnieszka Holland (Fot. AKPA/materiały prasowe Polskich Nagród Filmowych Orły)
Agnieszka Holland została laureatką 26. Polskich Nagród Filmowych Orły. Reżyserka odbierze statuetkę Orła za osiągnięcia życia już w poniedziałek na uroczystej gali w Teatrze Polskim.

– To artystka nieustraszona. Stanowi awangardę świata filmu, co potwierdzają niezliczone nagrody w Polsce i za granicą. Jest osobą o niezwykłej wrażliwości artystycznej, ale i społecznej, która kieruje kamerę w stronę wydarzeń najważniejszych i najbardziej bolesnych. Jest nie tylko naszą mistrzynią, ale również naszym sumieniem. Kiedy na granicy polsko-białoruskiej działy się rzeczy nieludzkie, ruszyła z filmową ekipą do lasu i na bagna, by rozpocząć dyskusję i obudzić nasze sumienia. Wiedząc, z jaką reakcją części społeczeństwa się spotka i zdając sobie sprawę, jakie siły polityczne ruszą, by ją zniszczyć. Ta nagroda jest wyrazem naszego hołdu dla jej postawy obok uznania za wszystkie jej filmy i seriale – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, ogłaszając nazwisko pierwszej laureatki 26. Polskich Nagród Filmowych Orły.

Agnieszka Holland należy do grona najbardziej cenionych reżyserek na świecie. Była trzykrotnie nominowana do Oscara za filmy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” oraz „W ciemności”. Zdobyła też Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Wenecji za „Zieloną granicę”, Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale i nagrodę główną na festiwalu w Montrealu za film „Pokot”, Złotego Globa i Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za „Europę, Europę” oraz nagrodę FIPRESCI w Cannes za „Aktorów prowincjonalnych”. Ten ostatni obraz został uznany za klasykę kina moralnego niepokoju. Jej „Zielona granica” była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej. Agnieszka Holland była również nominowana do nagrody Emmy za reżyserię odcinka głośnego serialu „TREME”. Reżyserka stoi na czele Europejskiej Akademii Filmowej. Jest również członkinią Polskiej Akademii Filmowej, a także honorową przewodniczącą Gildii Reżyserów Polskich. W 2023 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich uhonorowało Agnieszkę Holland nagrodą za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Nagrodę Specjalną Orzeł za realizację drogi twórczej w kraju i za granicą otrzymała w 2002 roku. Teraz w jej ręce trafi druga statuetka Orła – za osiągnięcia życia. Do Orłów Agnieszka Holland była w przeszłości nominowana za filmy „Julia wraca do domu”, „W ciemności”, „Pokot”, „Obywatel Jones” i „Szarlatan”. W tym roku „Zielona granica” Agnieszki Holland ma szanse na Orły w aż sześciu kategoriach.

Uroczysta gala i wręczenie nagród Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się 4 marca. W tym roku najwięcej, bo aż 16, nominacji przypadło filmowi „Kos” w reżyserii Pawła Maślony. O nagrody w 13 kategoriach powalczą: „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka. O Orła dla najlepszego filmu rywalizować będą: „Chłopi”, „Zielona granica”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Filip” i „Kos”.

Źródło: materiały prasowe Polskich Nagród Filmowych Orły

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze