Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

commons.wikimedia/fot. Franciszek Vetulani
commons.wikimedia/fot. Franciszek Vetulani
21 października 2011 in Oko na VIP’a by Tomasz Kin

Krzysztof Globisz – Rozmowa o gonitwie pokoleń

Znany aktor filmowy i teatralny oraz wykładowca krakowskiej PWST. Z Tomaszem Kinem rozmawia o młodym pokoleniu Polaków i tym czym się ono najbardziej charakteryzuje.

– Jest Pan słynnym,  niesamowicie lubianym profesorem w krakowskiej szkole. Młodzi ludzie ciągle garną się do Pana. Dlaczego Pańskie pokolenie wystawia tak mierną opinię temu najmłodszemu? Probierzem są dla mnie wrzeszczące media o półanalfabetyzmie, agresji, ignorancji i odrętwieniu.

– Jest to teza, której nie mogę zrozumieć. Teraz muszę walnąć z grubej rury. Powołam się na wielki autorytet Umberto Eco, który napisał o tym, że dzisiejsza młodzież góruje nad starszą młodzieżą (do której ciągle się zaliczam, a raczej chciałbym się zaliczać) tym, że wie czego szukać i gdzie szukać. My natomiast posiadamy wiedzę, która była nam dana. To bardzo duża różnica, przede wszystkim w podejściu do tematu.

– Po czym Pan poznaje, że młodzi ludzie Pana kupują, dopuszczają do swoich prawdziwych emocji?

– Po tym, że mają zaufanie do mnie, gdyż pozwalam im na dużą dozę wolności i samodzielności. Narzucając im równocześnie świadomość odpowiedzialności za to co robią.  Przytoczył Pan przypadek, kiedy do Jana Englerta na egzaminie podchodzi chłopak, kładąc mu tekst (który miał mieć opanowany), żeby podpowiadał mu w trakcie, jeśli zapomni. Ja nie reaguje na takie rzeczy, mnie to nie oburza. Ponieważ to nie ja wyjdę i się zawstydzę, tylko on.  Jeżeli się tego nie doświadczy, wówczas można jedynie teoretyzować. A tego młodzież nie kupuje. Dlatego ja ich uczę nieteoretycznego doznawania uczuć. Jeśli oni mnie zdenerwują, daję im to odczuć, ale nie w taki sposób, że na nich nakrzyczę, tylko dotknę ich intymności.

– Na czym to polega? Dla mnie dotknąć to upokorzyć. Taką kadrę pedagogiczną pamiętam.

– Nie, o to chodzi żeby tego nie robić. Dotknąć można, uświadamiając, że wszyscy dokoła, całe społeczeństwo nagle widzi, że ktoś, mówiąc językiem młodzieży, „dał dupy”. Pięciu innych kolegów mówi wtedy: „Dlaczego się nie nauczyłeś tekstu? Dlaczego nie przyszedłeś na egzamin? Przez Ciebie nie możemy wystąpić.” Wiem, że jeśli takiego doświadczenia nie będzie, jeśli studenci tego nie odczują, podobne wydarzenia będą miały miejsce. Krzyk i upokorzenie nic nie dadzą.

– Dlaczego zatem Pańskie podejście jest w mniejszości, skoro to takie oczywiste?

– Może przez to, że zmienił się sposób uczenia. Profesorów i studentów dzieli katedra. W antycznych czasach ludzie chodzili ze sobą po ulicy i rozmawiali na temat sztuki. Tak się to odbywało, wszystko polegało na rozmowie. Jeżeli studenci widzą uczciwość pedagoga, która

Strony: 1 2 3 4 5 6


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI