Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

MŁYNARSKI obowiązkowo, fot.Teatr 6.Pietro
MŁYNARSKI obowiązkowo, fot.Teatr 6.Pietro
23 marca 2015 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„MŁYNARSKI obowiązkowo” w Teatrze 6. piętro. Recenzja

„Pan Młynarski”. Z największym szacunkiem zawsze mówię o genialnym tekściarzu i kronikarzu naszej historii. Szczupły, wysoki i pochylony w charakterystycznym ukłonie w kierunku mikrofonu i… ginącej inteligencji, o której przetrwanie walczy ze wszystkich sił. Widzowie spektaklu „MŁYNARSKI obowiązkowo” w Teatrze 6.piętro dowodzą, że dotychczas skutecznie. Panie Wojtku, dziękujemy za wszystko!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ten unikalny projekt teatralny powstał dzięki uporowi Jacka Bończyka, który wraz Wojciechem Młynarskim wymyślił widowisko. Piosenka literacka (nie mylić z aktorską) to nasze dobro narodowe, o które szczególnie warto dbać w zalewie muzycznej tandety. Autor sam dokonał wyboru tekstów, wymyślił scenariusz, w tym wiązane słowo: zapowiedzi częściowo mówione przez Wiktora Zborowskiego, częściowo śpiewane przez chór wykonawców.

Jacek Bończyk z właściwą sobie kulturą i swadą oraz, co ważne, taktem i umiarem w doborze artystycznych środków wyrazu, dopilnował wszystkiego na scenie. Młode artystki: Klementyna Umer, Anna Sroka – Hryń i Magdalena Kumorek potrafiły wyciszyć się w momentach, gdy interpretowały „Ogrzej mnie” (Kumorek) czy „Gram o wszystko” (Sroka – Hryń). To kanon twórczości mistrza Młynarskiego i prawdziwy sprawdzian umiejętności dla kolejnych już śpiewających pokoleń. To teksty, które się nigdy się nie starzeją. Warto też pamiętać, że szlagworty Młynarskiego są tak silne i trafne, że nie wymagają dodatkowego wzmocnienia. To sztuka słowa, w interpretacji której „mniej znaczy lepiej”. Rozumiem oczywiste napięcie i chęć pokazania umiejętności interpretacji przy okazji takiego repertuaru, ale energia młodszych wykonawców chwilami aż rozsadzała scenę.

Słowa uznania należą się zespołowi muzycznemu, który gra na żywo podczas całego przedstawienia. Ich udział dał podobny efekt artystyczny do występów samego Wojciecha Młynarskiego, któremu zawsze towarzyszył na scenie świetny pianista.

Pokazując, jak zmieniała się nasza mentalność od czasów PRL-u aż do dzisiaj, Młynarski dowcipnie i z czułością piętnuje polskie wady, zarazem nie odbierając nadziei. „Jest jeszcze śledź w śmietanie, metafizyczne danie”, „a twoja jabłoń w ogrodzie przetrwa niejednych polityków” – rozbrzmiewa w finale z ekranu, na którym wcześniej pojawiały się tytuły utworów oraz zdjęcia Bohatera Wieczoru. Widownię teatru wypełnili miłośnicy talentu Pana Młynarskiego, którzy bez chwili wahania dopowiadali brakujące słowa piosenek. Z wielkim entuzjazmem witali każde pojawienie się Wiktora Zborowskiego i gościa wieczoru, Piotra Machalicy.

Wracając metrem, nuciłam ukradkiem: „jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy”. „MŁYNARSKI obowiązkowo” – to trzeba zobaczyć… Obowiązkowo!

MŁYNARSKI obowiązkowo, pomysł, scenariusz, opieka artystyczna: Wojciech Młynarski
reżyseria: Jacek Bończyk, premiera 7 marca 2015, Teatr 6. piętro


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI