1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Muzyka na Szczytach 2015

Muzyka na Szczytach 2015

Muzyka na szczytach zabrzmi w 2015 roku już po raz siódmy. Festiwal to jak zwykle spotkanie z muzyką wybitnych kompozytorów, dawniejszych i zupełnie współczesnych.

Festiwal Muzyka na Szczytach to , jak co roku okazja do spotkania z wykonawcami o statusie gwiazd i tymi znanymi mniej, ale równie doskonałymi. Z orkiestrami, zespołami kameralnymi i solistami. „Klub rozmów na szczytach” jak zwykle pozwoli przyjrzeć im się z bliska, a kursy mistrzowskie zwieńczone koncertem uczestników zapewnią publiczności kolejne pokolenie wybitnych artystów. Muzyka kompozytorów polskich będzie miała silną pozycję wśród programów festiwalowych, a dopełnią ją dzieła reprezentujące wszystkie muzyczne style kompozytorów niemieckich i austriackich, włoskich, a także z Francji i USA. Festiwal to także pokazy filmów, wystawa fotografii i tkanin. I tradycyjnie piękna jesienna pogoda. Serdecznie zapraszamy pod Tatry, pomiędzy 12., a 19. września 2015 roku. W ten tydzień naprawdę warto być w Zakopanem!

Plan festiwalu

12.09.2015

Podczas koncertu inaugurującego finałowy tydzień „Muzyki na Szczytach” zaprezentowane zostaną słynne kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta: koncert klarnetowy i 40.Symfonia g-moll, nieco mniej popularne Introdukcja i temat z wariacjami Gioacchino Rossiniego na klarnet i orkiestrę, a także słynny koncert fletowy włoskiego kompozytora Saverio Mercadante. Nie ustępują im sławą również wykonawcy, zaliczani do najwybitniejszych wirtuozów swoich instrumentów: izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz polski flecista Łukasz Długosz. Towarzyszyć im będzie niezwykle popularna i ciesząca się dużym uznaniem orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą jednego z najzdolniejszych polskich dyrygentów, Michała Dworzyńskiego.

Wyjątkowe dzieła Mozarta: słynna przedostatnia symfonia g-moll i ostatnia w ogóle kompozycja instrumentalna, Koncert Klarnetowy w wykonaniu jednej z najbardziej rozchwytywanych dziś na świecie klarnecistek, Shirley Brill, będą głównymi pozycjami koncertu inauguracyjnego. Z pewnością nie przyćmią jednak Koncertu Fletowego Saveria Mercadante, który zagra równie znany flecista, Łukasz Długosz. Na scenie pojawi się też wspaniała orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą jednego z najzdolniejszych polskich dyrygentów, Michała Dworzyńskiego.

13.09.2015

Ten koncert powstał z żalu, że wiele wartościowych wydarzeń muzycznych odbywających się w różnych miejscach Polski to zdarzenia jednorazowe. Tym samym ich odbiorcami jest wąskie grono melomanów. Aby ocalić choć niektóre z nich od zapomnienia, tym razem organizatorzy sięgają do programu Festiwalu Muzycznego Instalakcje, odbywającego się w warszawskim Nowym Teatrze. Prezentowane są tam niekonwencjonalne gatunki, niejednokrotnie z pogranicza muzyki i teatru, które nie mają ugruntowanej pozycji podczas tradycyjnych festiwali muzyki współczesnej w Polsce. Poniżej cytat, fragmentu opisu projektu z 2014 roku, zaczerpnięty ze strony internetowej Nowego Teatru:

"Powracającym tematem w trakcie rozmów między muzykami, kompozytorami i reżyserką programu było zagadnienie "pieśni", czy taka "przestarzała" forma ma szansę na adekwatne wyrażenie czegoś aktualnego, uniwersalnego?"

Opowiedź na pytanie o współczesną wartość pieśni usłyszymy w utworach prezentowanych przez intrygującą śpiewaczkę Barbarę Kingę Majewską i błyskotliwy zespół Kwadrofonik (kwartet fortepianowo-perkusyjny), nagrodzony ostatnio Paszportem Polityki.

14.09.2015.

Koncert pieśni Richarda Straussa i Mieczysława Karłowicza w opracowaniu Douglasa Browna na głos i sekstet fortepianowy jest kontynuacją rozważań na temat różnych interpretacji pieśni i nadawania tej formie muzycznej nowego charakteru. Jedna z największych polskich śpiewaczek, Jadwiga Rappé wykona wybór pieśni z epoki modernizmu – skądinąd okresu pierwszej artystycznej świetności Zakopanego. Przygotowany repertuar jest wynikiem wspólnej pracy muzyków polskich i niemieckich. Śpiewaczce będą towarzyszyć Mariusz Rutkowski – fortepian, Leszek Sokołowski – kontrabas, oraz KWARTET POLSKI DEUTSCHE OPER BERLIN.

15.09.2015.

Tradycją festiwalu są prezentacje filmów o tematyce muzycznej. Podczas tegorocznej jego edycji pokazany zostanie film p.t. "Mahler”, a jego fabuła nawiązywać będzie tematycznie do koncertu finałowego. Film nakręcony został w 1974 roku przez Kena Russella, reżysera wielu kontrowersyjnych produkcji, i jest jego subiektywnym spojrzeniem na życie i twórczość kompozytora, dziś uwielbianego twórcy na pograniczu epok..

16.09.2015.

Tego dnia pojawi się w Zakopanem gość specjalny festiwalu  - kompozytor Paweł Szymański. Zabrzmi też oczywiście jego muzyka. Wspólnym mianownikiem utworów powstałych na przestrzeni stu lat, od drugiej szkoły klasyków wiedeńskich (utwory Arnolda Schoenberga, Antona Weberna), czyli początków XX wieku, po wiek XXI, jest ekspresjonizm. Dla kontrastu pojawi się utwór przedstawiciela minimalizmu  - Steve’a Reicha. Usłyszymy też stale już obecną na zakopiańskim festiwalu muzykę Pawła Mykietyna, dyrektora artystycznego „Muzyki na Szczytach”. Wykonawcy tego programu to m.in. znany już zakopiańskiej publiczności krakowski Kwartet DAFÔ, w roli recytatora Adam Woronowicz, pianista Maciej Piszek, baryton Stanisław Kierner, na wibrafonie Aleksandra Wasik, a całością zadyryguje Przemek Fiugajski

17.09.2015.

Czwartkowy koncert to ponowne spotkanie z Pawłem Szymańskim i jego muzyką. Pierwszy raz w Zakopanem, a drugi na świecie, zabrzmi jego sonata na altówkę i fortepian, podobnie jak sonata wciąż niedocenianego polskiego twórcy - Andrzeja Czajkowskiego. Wykonawcy koncertu to wielki orędownik tego kompozytora - pianista Maciej Grzybowski, a mistrzowski duet dopełni altowiolista Krzysztof Chorzelski, członek słynnego Belcea Quartet. Uzupełnieniem tej części koncertu będą utwory fortepianowe: „Pentasonata” Andrzeja Panufnika i Singletrack Szymańskiego. . Muzyka współczesna nie zdominuje jednak programu koncertu. Wykonana zostanie m.in. sonata na fortepian i klarnet (wersja na fortepian i altówkę) Johannesa Brahmsa.

18.09.2015.

Tego dnia odbędą się dwa wydarzenia. Pierwszym z nich będzie koncert wyróżnionych uczestników I Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich. Wieczorem tego dnia odbędzie się muzyczne misterium. Ostatni utwór ojca muzycznego spektralizmu – Gérarda Griseya. „Cztery pieśni na przekroczenie progu” (Quatre chants pour franchir le seuil) mówi językiem naszych czasów o krańcowym doświadczeniu człowieka, o śmierci. Szczególny typ ekspresji i wymiar kompozycji pozwala spodziewać się, że będzie to jeden z najważniejszych koncertów w historii festiwalu.

19.09.2015.

Kompozycja, która zwieńczy tegoroczny festiwal podczas koncertu finałowego to dzieło znane, wręcz kultowe. Wstęp do epoki muzyki współczesnej. Muzyka Gustava Mahlera zakończyła już jedną z edycji „Muzyki na Szczytach”. Była to wersja kameralna IV symfonii. Tym razem rola ta przypadnie utworowi „Das Lied von der Erde” (Pieśń o Ziemi)w opracowaniu  Arnolda Schönberga ukończonym przez Reinera Riehna. Wykonawcą będzie Zespół Festiwalowy stworzony z najlepszych artystów polskich (i nie tylko) scen muzycznych poprowadzony przez ulubieńca polskiej publiczności, gruzińskiego dyrygenta George Tchitchinadze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze