Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Nie żyje Umberto Eco

By Università Reggio Calabria - Ufficio Stampa Università Mediterranea di Reggio Calabria, CC BY-SA 3.0,
20 lutego 2016 in Kultura by redakcja
Autor legendarnego „Imienia róży” zmarł 19 lutego w swoim mieszkaniu. Miał 84 lata .

Eco jest znany przede wszystkim jako twórca bestsellerowego kryminału mediewistycznego „Imię róży” z 1980 roku, który został przetłumaczony na 47 języków i odniósł światowy sukces. Był to debiut powieściowy autora znanego od kilkunastu lat ze specjalistycznej literatury filozoficznej i historycznej.

Umberto Eco urodził się w Piemoncie w 1932. Dorastał w czasie wojny, „między 11. a 13. rokiem życia nauczyłem się unikać kul”, wyznał kiedyś. Ukończył wydział filozofii, pracę magisterską poświęcił estetyce św. Tomasza z Akwinu, która w uzupełnionej postaci ukazała się 2 lata później jako książka. Potem zainteresował się średniowieczem, od którego nigdy się nie odwrócił, choć naukowo najbardziej poświęcił się teorii języka (semiotyce, systemowi znaków w języku). Po ukończeniu studiów pracował w telewizji, następnie, przez ponad 15 lat, w wydawnictwie książkowym Bompiani, a jednocześnie, w 1961 roku, rozpoczął karierę naukową. Wykładał kolejno na uniwersytetach w Turynie, Mediolanie, Florencji i w Bolonii oraz w Stanach Zjednoczonych i we Francji.

W 1988 roku pisarz wydał drugą powieść, „Wahadło Foucaulta”. Potem ukazały się kolejno: „Wyspa Dnia Poprzedniego”, „Baudolino”, „Tajemniczy płomień królowej Loany”, „Cmentarz w Pradze”, i ostatnia (2015), „Temat na pierwszą stronę” (włoski tytuł: Numero zero). W 2012 roku na rynek trafiła nowa, poprawiona edycję „Imienia róży” z posłowiem samego autora. W wydaniu tym Eco utrzymał styl i strukturę oryginału, ale skorygował niektóre błędy – m.in, jak sam tłumaczył, spowodowane pośpiechem w tłumaczeniu łacińskich tekstów – oraz zmienił trochę opis jednego z głównych bohaterów.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI