Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

2 kwietnia 2015 in Kultura by redakcja

Obchody 10 rocznicy śmierci Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, już po raz dziewiąty przygotowało uroczystości związane z rocznicą śmierci papieża.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Każdego roku wspólnym momentem jest wieczorne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Od godziny 20 wyświetlane będą filmowe wspomnienia przyjaciół Karola Wojtyły oraz film dokumentalny „Śladami Wujka”. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 21.

W Gdańsku, w Operze Bałtyckiej odbędzie się koncert „Requiem” dla Jana Pawła II. Koncert poprowadzi Szymon Morus. Wystąpią Katarzyna Trylnik, Karolina Sikora, Paweł Skałuba, Daniel Borowski oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej.

Marsze, koncerty i modlitwy odbędą się m.in. w Białymstoku, Łomży i na Mazurach.

W niektórych miastach, np. w Łodzi czy Wrocławiu (a także w rodzinnych Wadowicach), w ogóle nie ma obchodów związanych z rocznicą śmierci. „Wynika to z założenia, że od momentu kanonizacji powinno się obchodzić rocznicę daty wyniesienia świętego na ołtarze. I na tej dacie się koncentrujemy” – powiedział PAP rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski.

Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło obchody 16 marca 2015 roku: „Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach” to kampania społeczna, poprzez którą staramy się przypomnieć niezwykłą postać i przesłanie polskiego papieża. Dziesięć lat od śmierci to zarazem dużo i mało. 2 kwietnia 2005 roku zatrzymaliśmy się. Nie tylko w Wadowicach, Krakowie i Warszawie, ale w całej Polsce i na całym świecie. Wielu z nas doskonale pamięta tamten czas, tamte uczucia i emocje. Dziesięć lat później w dorosłość wchodzą pokolenia, które nie pamiętają Jana Pawła II. – pisze Norbert Szczepański dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II – W 2015 roku proponujemy Karola Wojtyłę jako kandydata w codziennych wyborach. Pytamy, czy jest on dla nas ciągle ważny, czy jest stałym punktem odniesienia, a także czy my, ludzie dorośli i ci, którzy wyrośliśmy przy Janie Pawle II, potrafimy o nim opowiadać naszym dzieciom i wnukom?

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie. Był 264. papieżem (od 16 października 1978). Został kanonizowany 27 kwietnia 2014r.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI