Obchody 10 rocznicy śmierci Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, już po raz dziewiąty przygotowało uroczystości związane z rocznicą śmierci papieża.
Każdego roku wspólnym momentem jest wieczorne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Od godziny 20 wyświetlane będą filmowe wspomnienia przyjaciół Karola Wojtyły oraz film dokumentalny „Śladami Wujka”. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 21.

reklama

W Gdańsku, w Operze Bałtyckiej odbędzie się koncert „Requiem” dla Jana Pawła II. Koncert poprowadzi Szymon Morus. Wystąpią Katarzyna Trylnik, Karolina Sikora, Paweł Skałuba, Daniel Borowski oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej.

Marsze, koncerty i modlitwy odbędą się m.in. w Białymstoku, Łomży i na Mazurach.

W niektórych miastach, np. w Łodzi czy Wrocławiu (a także w rodzinnych Wadowicach), w ogóle nie ma obchodów związanych z rocznicą śmierci. „Wynika to z założenia, że od momentu kanonizacji powinno się obchodzić rocznicę daty wyniesienia świętego na ołtarze. I na tej dacie się koncentrujemy” – powiedział PAP rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski.

Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło obchody 16 marca 2015 roku: „Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach” to kampania społeczna, poprzez którą staramy się przypomnieć niezwykłą postać i przesłanie polskiego papieża. Dziesięć lat od śmierci to zarazem dużo i mało. 2 kwietnia 2005 roku zatrzymaliśmy się. Nie tylko w Wadowicach, Krakowie i Warszawie, ale w całej Polsce i na całym świecie. Wielu z nas doskonale pamięta tamten czas, tamte uczucia i emocje. Dziesięć lat później w dorosłość wchodzą pokolenia, które nie pamiętają Jana Pawła II. – pisze Norbert Szczepański dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II – W 2015 roku proponujemy Karola Wojtyłę jako kandydata w codziennych wyborach. Pytamy, czy jest on dla nas ciągle ważny, czy jest stałym punktem odniesienia, a także czy my, ludzie dorośli i ci, którzy wyrośliśmy przy Janie Pawle II, potrafimy o nim opowiadać naszym dzieciom i wnukom?

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 w Watykanie. Był 264. papieżem (od 16 października 1978). Został kanonizowany 27 kwietnia 2014r.