Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

3 lipca 2014 in Kultura by redakcja

Utwór tygodnia Młodej Polskiej Filharmonii: Sonata na fortepian i skrzypce Debussy’ego

W naszym cyklu „utwór tygodnia" polecany przez stypendystów MPF, Dobromir Lesiak wybrał Sonatę na fortepian i skrzypce Debussy'ego w wykonaniu Dawida Ojstracha i Fridy Bauer. Dlaczego? „To jedna z najpiękniejszych skrzypcowych sonat, jednocześnie ostatnie dzieło Claude'a Debussy’ego. Może dlatego jest tak wyjątkowe i różne od reszty twórczości francuskiego kompozytora".

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dobromir Lesiak, skrzypek, obecnie uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie profesora Jana Staniedy. Jest stypendystą Młodej Polskiej Filharmonii od 2013 r.

Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Skrzypcowego, Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Mistrz Literatury Dziecięcej O. Rieding”, Regionalnego Konkursu Miniatury Skrzypcowej i finalista Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego  im. Georga Philippa Telemanna, zdobywca pierwszych nagród na konkursach kameralnych (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Zarębskiego oraz Sochaczewskie Spotkania Kameralne). Podopieczny Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Umiejętności rozwijał na licznych kursach mistrzowskich m.in. uczył się u Wandy Wiłkomirskiej, Bartosza Bryły, Agaty Szymczewskiej, Mariusza Patyry, Janusza Kucharskiego, Krzysztofa Podejki, Jana Staniedy.

fot. archiwum prywatne

Muzyczny kwestionariusz MPF

Moja przygoda z muzyką zaczęła się… w wieku 5 lat od gry na fortepianie, jednak od razu bardziej pociągały mnie skrzypce. Na egzaminie wstępnym do szkoły muzycznej, wbrew namowom rodziców, byłem zdecydowany, że będę grał na skrzypcach i nie dałem się przekonać do klarnetu. Dziś cieszę się ze swojego wyboru.

Kiedy nie gram to…. słucham muzyki. Lubię nie tylko tę poważną, ale również rockową. Fascynuje mnie irlandzki kwartet U2, brzmieniowa ewolucja na ich kolejnych płytach, to, że od ponad 30 lat są na szczycie. Bardzo lubię pierwsze filmy Polańskiego, Finchera i Kubricka. Gdy znajdę wolną chwilę, pływam, jeżdżę na rowerze, biegam na nartach. Ruch jest dla mnie świetnym sposobem na odstresowanie. Ciekawi mnie też meteorologia. Jestem również zagorzałym kibicem polskich drużyn w każdej możliwej dyscyplinie, w której jeszcze występujemy.

Młoda Polska Filharmonia to… jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Europie. Cieszę się, że do niej dołączyłem. Granie w MPF pomaga mi zdobywać doświadczenie pracy w profesjonalnej orkiestrze i poszerza moje muzyczne horyzonty. Poza tym wspólne koncerty w tak dobrym zespole to dla mnie duża przyjemność.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI