Nieprzerwanie co roku, od początku II wojny światowej, cały świat razem świętuje Nowy Rok przy dźwiękach muzyki Filharmoników Wiedeńskich. Tym razem w Złotej Sali Musikverein za pulpitem dyrygenckim stanie niemiecki dyrygent Christian Thielemann, a wiedeński Balet Narodowy zachwyci tanecznymi występami w trakcie przerwy filmowej.
To najprawdopodobniej najsłynniejszy koncert na świecie. Od wielu lat jest bowiem transmitowany za pośrednictwem radia i telewizji do ponad 90 krajów i oglądany przez wielomilionową publiczność. Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów, ale zawiera także utwory innych wybitnych kompozytorów. Program muzyczny co roku wypełniony jest radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji kompozycjami. Usłyszeć też można dźwięki typowo wiedeńskiej muzyki, od walca poprzez polki – wszystko w najpiękniejszych interpretacjach. Koncert Noworoczny odbywa się w Złotej Sali w Musikverein w Wiedniu, który jest centrum muzyki klasycznej dla wielbicieli tego gatunku. Złota Sala jest nie tylko jedną z najpiękniejszych na świecie, ale również jedną z najlepszych pod względem akustyki. Oprócz wspaniałej muzyki jedną z głównych atrakcji Koncertu Noworocznego są najwyższej klasy występy taneczne Wiedeńskiego Baletu Narodowego.
Orkiestrą dyrygują światowej klasy wirtuozi, którzy co roku się zmieniają. W poprzednich latach byli to: Mariss Jansons (2016), Gustavo Dudamel (2017), Riccardo Muti (2018), Christian Thielemann (2019) i Andris Nelsons (2020). W 2021 roku Riccardo Muti stanął na podium już po raz szósty, dwa lata temu Daniel Barenboim po raz trzeci, a w zeszłym roku Franz Welser-Möst także po raz trzeci.
W pierwszym dniu 2024 roku wiedeńska orkiestra zagra pod batutą niemieckiego dyrygenta Christiana Thielemanna. Tak prezentuje się program najbliższego koncertu:
- Karl Komzák: „Erzherzog Albrecht-Marsch”, op. 136
- Johann Strauss II.: „Wiener Bonbons. Walc”, op. 307
- Johann Strauss II.: „Figaro-Polka. Polka française”, op. 320
- Josef Hellmesberger (syn): „Für die ganze Welt. Walc”
- Eduard Strauss: „Ohne Bremse. Polka schnell”, op. 238
- Johann Strauss II.: Uwertura do operetki „Waldmeister”
- Johann Strauss II.: „Ischler Walzer. Nachgelassener Walzer Nr. 2”
- Johann Strauss II.: „Nachtigall-Polka”, op. 222
- Eduard Strauss: „Die Hochquelle. Polka mazur”, op. 114
- Johann Strauss II.: „Neue Pizzicato-Polka”, op. 449
- Josef Hellmesberger (syn): Estudiantina-Polka z baletu „Die Perle von Iberien”
- Carl Michael Ziehrer: „Wiener Bürger. Walc”, op. 419
- Anton Bruckner: „Kadryl, WAB 12” (Orchestr. W. Dörner)
- Hans Christian Lumbye: „Glædeligt Nytaar! Galopp”
- Josef Strauss: „Delirien. Walc”, op. 212
Aby móc zobaczyć koncert na własne oczy, trzeba mieć wiele szczęścia. Ze względu na ogromne zainteresowanie bilety są losowane na stronie internetowej Filharmoników Wiedeńskich spośród chętnych, którzy dokonali zapisu z przynajmniej 12-miesięcznym wyprzedzeniem. Stałe miejsca mają zapewnione jedynie przedstawiciele najstarszych i najzamożniejszych austriackich rodów. Wszyscy, którzy pierwszego dnia w roku przebywają w Wiedniu, mogą natomiast wybrać się na Stephansplatz lub do parku Prater, gdzie odbędzie się plenerowa transmisja na żywo.
W Polsce noworoczny koncert będziemy mogli obejrzeć na antenie TVP Kultura i TVP 2 lub posłuchać na antenie radiowej Programu Drugiego Polskiego Radia. Na TVP Kultura i w Polskim Radio od godziny 11.15 transmitowany będzie cały koncert, natomiast na TVP 2 zostanie wyemitowana jego druga część, która rozpocznie się o godzinie 12.15.