1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Taylor Swift – najpopularniejsze albumy i utwory. Twórczość i ścieżka kariery artystki

Taylor Swift – najpopularniejsze albumy i utwory. Twórczość i ścieżka kariery artystki

Taylor Swift (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)
Taylor Swift (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)
Chyba żadna artystka nie zbudza obecnie tyle emocji, co Taylor Swift. Jedni doceniają jej muzyczne zdolności, talent do pisania chwytliwych piosenek oraz szeroką rozpiętość gatunkową, inni natomiast krytykują za nijakość i pociąg do komercji. Problem w tym, że ci drudzy najczęściej nie wykonują nawet minimum wysiłku, aby poznać bogatą i pod wieloma względami wyjątkową twórczość tej popularnej na całym globie artystki. Postanowiliśmy zatem ułatwić wszystkim to zadanie i w telegraficznym skrócie przedstawić ścieżkę kariery topowej gwiazdy muzyki, którą pokochały miliony słuchaczy na całym świecie.

Taylor Swift – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna – jest jedną z najbardziej wpływowych oraz najlepiej sprzedających się artystek popowych na świecie. Jej piosenki oscylują wokół wielu gatunków muzycznych, a w dyskografii znajdziemy jedenaście znakomitych albumów utrzymanych w skrajnie odmiennych klimatach.

Poza tym jest zdobywczynią wielu nagród (nie tylko muzycznych), w tym czternastu statuetek Grammy, a także utrzymuje sześć rekordów Guinnessa. Trzykrotnie znalazła się na liście najlepiej zarabiających artystek oraz najsilniejszych kobiet magazynu „Forbes”, w 2021 roku została pierwszą kobietą, która zdobyła Grammy w kategorii „Album roku” aż trzy razy, a ubiegłym roku została „Osobą Roku” według tygodnika „Time”.

Jaka jest zatem twórczość Taylor Swift i jak wyglądała jej ścieżka kariery? Przeczytajcie!

Spis treści:

  1. Taylor Swift – albumy
  2. Taylor Swift – utwory, które warto znać
  3. Taylor Swift – trasa koncertowa The Eras Tour

Taylor Swift – albumy

„Taylor Swift” (2006)

Debiutancki album Taylor Swift ukazał się, gdy piosenkarka była jeszcze nastolatką. Mimo to single takie jak „Teardrops on My Guitar” czy „Tim McGraw” okazały się przełomowymi utworami we wschodzącym gatunku country pop. Co ciekawe, album spędził wiele tygodni na liście Billboard Hot 100 oraz zapewnił młodziutkiej Taylor Swift nominację do nagrody Grammy dla najlepszego nowego artysty. To się nazywa mocne wejście.

„Taylor Swift” (2006) „Taylor Swift” (2006)

„Fearless” (2008)

„Fearless” również był utrzymany w klimacie country pop, jednak wiodące single takie jak „You Belong With Me” były tym razem zdecydowanie bardziej radiowe niż te z poprzedniej płyty. W tamtym czasie piosenkarka ustanowiła również rekord jako najmłodsza artystka, która zdobyła Grammy jednocześnie za Albumu Roku oraz Najlepszy Album Country, czym mocno ugruntowała swoją pozycję nowej sensacji w świecie muzyki.

„Fearless” (2008) „Fearless” (2008)

„Speak Now” (2010)

Albumem „Speak Now” piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów po raz pierwszy pokazała swoją dojrzałość. „Speak Now” był też pierwszym albumem Swift, który w całości został przez nią napisany. I chociaż krytycy wciąż podważali autentyczność jej brzmień country, single takie jak „Back to January” udowodniły, że ​​Swift kieruje się teraz niemal wyłącznie w kierunku pop-rockowym. W efekcie „Speak Now” ekspresem znikało ze sklepowych półek oraz uzyskało status sześciokrotnej platyny.

„Speak Now” (2010) „Speak Now” (2010)

„Red” (2012)

W 2012 roku gwiazda country popu wydała krążek będący ostatecznym krokiem artystki w kierunku radiowego popu. „Red” powszechnie uważany jest za jeden z najbardziej niegrzecznych albumów Taylor Swift i to właśnie dzięki niemu piosenkarka poszerzyła swoje horyzonty jako autorka tekstów oraz pozbyła się uroczej naiwności. Z kolei popowe hymny, takie jak „I Knew You Were Trouble” czy „22” czy „We Are Never Ever Getting Back Together”, całkowicie zmieniły jej brzmienie.

„Red” (2012) „Red” (2012)

„1989” (2014)

Na wszelkie pytania dotyczące powrotu do country po wydaniu „Red”, Taylor Swift natychmiast odpowiedziała albumem „1989” zawierającym ikoniczne single „Shake It Off” i „Bad Blood”. Były to typowe przeboje, w klimacie dość dalekim od tego, co wcześniej prezentowała nam piosenkarka. „1989” sprawił, że życie osobiste Swift zaczęło dominować w dyskursie na temat jej muzyki, a teksty piosenek podsycały plotki o kolejnych związkach. Tak czy inaczej, Swift w końcu odnalazła się w roli nowej Królowej Popu.

„1989” (2014) „1989” (2014)

„Reputation” (2017)

„Reputation” – czwarty z rzędu album Swift debiutujący na szczycie listy Billboard Hot 100 – okazał się ogromnym sukcesem kasowym oraz źródłem wielu znakomitych singli. Tym razem piosenkarka zaprezentowała znacznie mroczniejszą wersję siebie, na co prawdopodobnie miał wpływ jej konflikt z klanem Kardashianek oraz Kanye Westem oraz nadmierne zainteresowanie mediów jej kolejnymi związkami. Ten kontekst sprawił, że piosenki takie jak „Look What You Made Me Do” nabrały dodatkowego znaczenia.

„Reputation” (2017) „Reputation” (2017)

„Lover” (2019)

„Lover” był pierwszym albumem Taylor Swift po odejściu z Big Machine Records. To krążek, na którym piosenkarka decyduje się spojrzeć wstecz, skonfrontować z przeszłością oraz na chwilę odejść od swojego statusu wschodzącej gwiazdy popu, aby pokazać nam nieco szczęśliwszą wersję siebie. Niektórymi singlami naśmiewała się co prawda z krytyków, ale w rzeczywistości album okazał się bardzo stonowanym wydawnictwem, pełnym popowo-rockowych brzmień z domieszką indie.

„Lover” (2019) „Lover” (2019)

„Folklore” (2020)

„Folklore”, którego współproducentem jest pionier indie rocka, gitarzysta The National Aaron Dessner, był dla Taylor Swift kolejną poważną zmianą. Wydany podczas pandemii indie-folkowy album Swift zamienia znane z twórczości artystki motywy nieszczęśliwej miłości na introspekcyjne spojrzenie na siebie. Przemianę tę docenili zarówno słuchacze, jak i krytycy, których „Folklore” urzekł swoim urokiem, co przełożyło się na masę pochlebnych opinii.

„Folklore” (2020) „Folklore” (2020)

„Evermore” (2020)

„Evermore” – drugi album artystki z 2020 roku – to kontynuacja indie rock ery Swift, jej pracy z Aaronem Dessnerem oraz intymnego podejścia do opowiadania historii. Do współpracy piosenkarka zaprosiła natomiast zespoły The National („Coney Island”) oraz Haim („No Body, No Crime”). W efekcie album zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów Billboardu i był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Album Roku.

„Evermore” (2020) „Evermore” (2020)

„Fearless (Taylor’s Version)” (2021)

„Fearless (Taylor’s Version)” był pierwszą próbą odzyskania przez Swift swojego muzycznego dziedzictwa, po tym jak wraz z odejściem z wytwórni Big Machine Records straciła prawa do wszystkich swoich utworów. Album składa się zatem z nagranych na nowo dawnych piosenek, a także kilku nowych numerów. Taylor Swift pozwolono jednak nie tylko na ponowne nagrywanie albumów, ale też ulepszenie ich względem pierwszych wydań.

„Fearless (Taylor’s Version)” (2021) „Fearless (Taylor’s Version)” (2021)

„Red (Taylor’s Version)” (2021)

„Red (Taylor’s Version)” pokazał, jak bardzo Taylor Swift zaangażowana jest w swoją markę. Oprócz ponownego nagrania wszystkich piosenek, singli charytatywnych i dodatkowych utworów bonusowych, na płycie gościnnie wystąpili także tacy artyści jak Phoebe Bridgers i Chris Stapleton. Swift wydała także 10-minutową wersję przeboju „All Too Well”, dzięki której zyskał on bardzo potrzebny nowy kontekst.

„Red (Taylor’s Version)” (2021) „Red (Taylor’s Version)” (2021)

„Midnights” (2022)

W przerwie od wskrzeszania dawnych utworów, Taylor Swift wydała „Midnights”, nastrojowy i introspektywny album koncepcyjny. Już wiodący singiel „Anti-Hero” pokazał zupełnie nowe oblicze Królowej Popu. I chociaż utwory z płyty rzadko możemy usłyszeć w radiu, „Midnights” okazał się jak dotąd najlepiej sprzedającym się albumem Taylor Swift, a także kolejnym dowodem jej nietykalnego statusu.

„Midnights” (2022) „Midnights” (2022)

„Speak Now (Taylor’s Version)” (2023)

Do projektu pt. „ponowne nagrywanie albumów”, Taylor Swift wróciła w 2023 roku, wydając „Speak Now (Taylor’s Version)”. Wykorzystując jeszcze większą kontrolę nad swoją muzyką, artystka nie tylko dała nowe życie swoim starym utworom z tego krążka, ale również dodała nowe brzmienia, których wcześniej nie słyszano na oryginalnej płycie. Ponad 100-minutowe wydanie to prawdziwa uczta dla fanów artystki.

„Speak Now (Taylor’s Version)” (2023) „Speak Now (Taylor’s Version)” (2023)

„1989 (Taylor’s Version)” (2023)

W czasie trasy koncertowej The Eras Tour Taylor Swift ogłosiła ponowne wydanie swojego popowego klasyka „1989”. Album ukazał się w październiku 2023 roku i był jeszcze bogatszy muzycznie niż poprzednie wydawnictwa Taylor’s Version. Sam album zawiera 22 utwory, a dwa kolejne znajdują się w wersji deluxe. Wszystkie piosenki Taylor jak zwykle napisała sama, a do pracy przy albumie zaprosiła m.in. grupę Fall Out Boy oraz Hayley Williams. Co więcej, album znalazł się na szczycie listy Billboard Hot 100.

„1989 (Taylor’s Version)” (2023) „1989 (Taylor’s Version)” (2023)

„The Tortured Poets Department” (2024)

Premierę swojego jedenastego albumu studyjnego, „The Tortured Poets Department”, Taylor Swift ogłosiła odbierając Grammy za najlepszy popowy album wokalny („Midnights”). Wyczekiwany krążek – z gościnnym udziałem takich gwiazd jak Post Malone czy Florence + The Machine – ukazał się 19 kwietnia 2024 roku. Wtedy okazało się, że „TTPD” jest podwójnym albumem-niespodzianką. Pozostałe 15 piosenek znalazło się w wydaniu „The Tortured Poets Department: The Anthology”.

„The Tortured Poets Department” (2024) „The Tortured Poets Department” (2024)

Taylor Swift – utwory, które warto znać

Jeśli chcecie bliżej zapoznać się z wielogatunkową twórczością Taylor Swift, najlepiej zacząć od przesłuchania najważniejszych singli, takich jak „Our Song”, „Tim McGraw”, „Teardrops On My Guitar”, „Love Story”, „You Belong With Me”, „Mine”, „We Are Never Ever Getting Back Together”, „I Knew You Where Trouble”, „22”, „Shake It Off”, „Wildest Dreams”, „Style”, „Blank Space”, „Bad Blood”, „Look What You Made Me Do”, „... Ready For It?”, „Delicate”, „ME!”, „You Need To Calm Down”, „Lover”, „The Man”, „cardigan”, „willow”, „Anti-Hero”, „Bejeweled” oraz najnowszego „Fortnight”. Playlistę z najważniejszymi utworami Swift z łatwością znajdziecie natomiast w serwisie Spotify.

Taylor Swift – trasa koncertowa The Eras Tour

Rozpoczęta w ubiegłym roku rekordowa trasa koncertowa The Eras Tour, podczas której artystka prezentuje cały przekrój swojej twórczości, wciąż trwa. Nie dziwi zatem wcale, że każdy koncert Taylor Swift w jej ramach to spektakularne wydarzenie, którego po prostu nie można przegapić. Latem 2024 roku będziemy mogli się o tym przekonać na własnej skórze, bo słynne tournée zawita również do kraju nad Wisłą. Artystka wystąpi aż trzykrotnie na warszawskim PGE Narodowym: 1, 2 i 3 sierpnia, dlatego polscy fani wokalistki naprawdę mają na co czekać – tym bardziej, że będą to pierwsze koncerty Amerykanki w naszym kraju, a gościem specjalnym wszystkich trzech wieczorów będzie zespół Paramore.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze