1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Muzyka lat 80. – wspominamy hity, które królowały na listach przebojów. Czy znasz je wszystkie?

Muzyka lat 80. – wspominamy hity, które królowały na listach przebojów. Czy znasz je wszystkie?

Michael Jackson, autor przeboju „Thriller”, podczas występu w Los Angeles w ramach trasy koncertowej The Bad Tour, 1989 rok (Fot. Kevin Winter/Getty Images)
Michael Jackson, autor przeboju „Thriller”, podczas występu w Los Angeles w ramach trasy koncertowej The Bad Tour, 1989 rok (Fot. Kevin Winter/Getty Images)
Lata 80. w muzyce rozrywkowej były dekadą wielu niezapomnianych hitów i ikonicznych artystów, takich jak Michael Jackson, Madonna, George Michael czy Queen. Ich muzyka kształtowała kulturę i definiowała styl życia. Jakie przeboje królowały wówczas na listach przebojów? Oto 18 niezapomnianych utworów lat 80.

Muzyka lat 80. do dziś zajmuje szczególne miejsce w sercach fanów muzyki. Dla nowych pokoleń artystów stanowi natomiast nieskończone źródło inspiracji. Była to bowiem niezapomniana era tanecznego popu, energetycznego rocka, klimatycznych ballad oraz synthowych eksperymentów. Żadna inna dekada nie dała nam tylu znakomitych przebojów muzycznych, które wciąż zachwycają i elektryzują słuchaczy na całym świecie. Oto 18 największych hitów, które zdefiniowały brzmienie lat 80., królowały na listach przebojów i stworzyły niezapomniany soundtrack tamtych czasów.

1. Michael Jackson „Thriller” (1982)

„Thriller” Michaela Jacksona to nie tylko najlepiej sprzedający się album wszech czasów, ale także źródło niezapomnianych przebojów. Tytułowy utwór nie tylko zrewolucjonizował przemysł muzyczny, ale też ustanowił nowe standardy w muzyce pop.

2. Queen - „I Want to Break Free” (1984)

W latach 80. utwory brytyjskiego zespołu Queen nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów. Jednym z takich przebojów była piosenka „I Want to Break Free” z kultowym teledyskiem, którą można uznać za niezaprzeczalny hymn tej dekady.

3. Madonna – „Material Girl” (1985)

Madonna zawsze miała nosa do przebojów. Bez niej muzyka lat 80. nie byłaby taka sama. Najlepszym tego dowodem jest utwór „Material Girl”, który nie tylko stał się wielkim hitem i zdobył szczyty list przebojów, ale także królował na wielu dyskotekach.

4. Prince „Purple Rain” (1984)

Prince, artysta wszechstronny i niezwykle utalentowany, w latach 80. rozkochał nas w sobie ikonicznym albumem „Purple Rain”. Tytułowy utwór to niepowtarzalne połączenie rocka, popu i soulu, które do dziś zachwyca słuchaczy.

5. Cyndi Lauper „Girls Just Want to Have Fun” (1983)

Ta piosenka stała się hymnem nie tylko wszystkich kobiet, ale także tych, którzy po prostu cenią sobie swobodę i odrobinę zabawę. Cyndi Lauper wraz z „Girls Just Want to Have Fun” wniosła do muzyki lat 80. lekkość i radość.

6. A-ha „Take On Me” (1985)

„Take On Me” norweskiego zespołu A-ha to jedna z najbardziej charakterystycznych piosenek lat 80. Ze swoim niezwykłym teledyskiem, w którym świat rzeczywisty przenika się z animowanym, utwór zdobył serca milionów słuchaczy na całym świecie.

7. Guns N’ Roses – „Sweet Child O’ Mine” (1987)

Muzyka lat 80. to również złote czasy rocka oraz grupy Guns N’ Roses, która była wówczas jednym z topowych zespołów. Ich energetyczna ballada „Sweet Child O’ Mine” z charakterystycznym riffem gitarowym to kultowy numer tamtej dekady.

8. Whitney Houston „I Wanna Dance with Somebody” (1987)

Whitney Houston, jedna z największych wokalistek wszech czasów, dostarczała nam hitów przez całe lata 80. „I Wanna Dance with Somebody” to energetyczna piosenka pop-dance, która podbiła parkiety na całym świecie.

9. George Michael – „Careless Whisper” (1984)

„Careless Whisper” z charakterystycznym saksofonem to utwór, który przeszedł do historii jako jedna z najpiękniejszych ballad lat 80. George Michael swoim charyzmatycznym głosem stworzył niezapomniany hymn miłosny.

10. Toto – „Africa” (1982)

„Africa” zespołu Toto to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek lat 80. Niepowtarzalna melodia, połączenie rocka i elementów world music sprawiły, że utwór ten pokochał cały świat.

12. Bon Jovi – „Livin’ on a Prayer” (1986)

Bon Jovi dał nam mnóstwo rockowej energii, bez której muzyka lat 80. nie byłaby tak różnorodna i ciekawa. „Livin’ on a Prayer” to natomiast absolutny hymn tamtych lat, który wciąż jest odśpiewywany na stadionach i koncertach na całym świecie.

13. Tears for Fears – „Everybody Wants to Rule the World” (1985)

Zespół Tears for Fears w latach 80. dostarczył nam jedną z najbardziej ikonicznych piosenek dekady. „Everybody Wants to Rule the World” to pełen emocji utwór o niezapomnianym brzmieniu. To muzyka lat 80. w najlepszym wydaniu.

14. Depeche Mode „Just Can’t Get Enough” (1981)

Brytyjska grupa Depeche Mode przyniosła nam natomiast syntezatory i nowoczesne brzmienia. Pierwszy przebój zespołu – synth-popowe „Just Can’t Get Enough” z 1981 roku – to energetyczny utwór, dzięki któremu muzyka lat 80. weszła w erę nowej fali.

15. Phil Collins – „In The Air Tonight” (1981)

Mroczna ballada „In The Air Tonight” z emocjonalnym wokalem i charakterystycznym przejściem na perkusji to pierwszy solowy przebój Phila Collinsa. Co ciekawe, utwór powstał w czasie niełatwego rozwodu artysty z pierwszą żoną.

16. David Bowie – „Let’s Dance” (1983)

Muzyka lat 80. to również twórczość genialnego Davida Bowiego, który zawsze chętnie eksperymentował z dźwiękiem. W tej dekadzie listy przebojów podbijał utworem „Let’s Dance” – dynamicznym połączeniem rocka i muzyki tanecznej.

17. Tina Turner – „What’s Love Got To Do With It” (1984)

W połowie lat 80. Tina Turner porzuciła swój dotychczasowy muzyczny styl oraz skromny image na rzecz wizerunku megagwiazdy. Na scenę muzyczną powróciła przebojem „What’s Love Got To Do With It”, który podbił serca słuchaczy na całym świecie.

18. U2 „With or Without You” (1987)

Irlandzki zespół rockowy U2 zdobył uznanie dzięki utworowi „With or Without You”, który wyróżnia się melancholijnym brzmieniem i emocjonalnymi zwrotkami. To właśnie dzięki takim piosenkom muzyka lat 80. jest wciąż żywa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze