Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.Travelplanet.pl
fot.Travelplanet.pl
24 grudnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Boże Narodzenie na drugim końcu świata

Co czwarty polski turysta spędzi w tym roku Święta w dalekim, egzotycznym miejscu. Gdzie możemy poczuć magię rodzimych świąt? W którym kraju po drugiej stronie globu także jest choinka, szopka, pasterka i rodzinne ucztowanie tylko w scenerii palm, słońca i plaż?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W codziennym zabieganiu zaczyna nam brakować czasu na przygotowanie świąt, zakupy czy sprzątanie. Coraz częściej myślimy więc o spędzaniu Bożego Narodzenia poza domem. Widać też wyraźny wzrost zainteresowania odwiedzaniem w tym czasie odległych zakątków świata. Według statystyk Travelplanet.pl, największego pośrednika wyjazdów turystycznych, aż 26 proc. polskich turystów spędzi tegoroczne święta w egzotycznej podróży. Jeśli zależy nam na przeżyciu świąt ze sporymi akcentami polskich tradycji, najlepiej wybrać się do Meksyku.

Feliz Navidad w Meksyku

Meksyk uchodzi za jeden z najbardziej katolickich krajów na drugiej półkuli. Prawie 90 proc. tamtejszego społeczeństwa deklaruje swoje wyznanie jako katolickie. Nic więc dziwnego, że Święta Bożego Narodzenia obchodzone są tam niezwykle uroczyście, a zwyczaje i obrzędy można próbować porównać do polskich. Wybierając się na święta do Meksyku, wśród choinek, szopek, olbrzymich krzaków betlejemskich gwiazd czy pięknie oświetlonych domów i ulic, możemy poczuć magię tradycyjnych, polskich świąt. Choć na pewno w zupełnie innych okolicznościach przyrody. Które meksykańskie tradycje najbardziej przypominają nasze?

Żywe szopki, czyli Święta Rodzina w drodze do Betlejem

Meksykanie świętują długo i uroczyście. Za początek Świąt Bożonarodzeniowych można przyjąć datę 12 grudnia – tego dnia obchodzona jest uroczystość Matki Boskiej z Guadalupe – patronki kraju. W dniach od 16 do 24 grudnia wspomina się wędrówkę Świętej Rodziny do Betlejem, tzw. Posadas. Na dziewięć dni przed Wigilią, na wzór dziewięciu miesięcy błogosławionego stanu Maryi, organizowane są żywe szopki. Są one upamiętnieniem drogi przebytej przez Matkę Bożą i Józefa do Betlejem. Towarzyszące im osoby śpiewają kolędy i proszą o gościnę. Przypominają oni polskich kolędników. Przyjmuje ich jedna rodzina w danym mieście, dając wędrującym schronienie i poczęstunek. Kilka dni przed Wigilią w okolicach choinki lub na stole w jadalni ustawia się szopkę, gdzie 24 grudnia wkładane jest dzieciątko Jezus. W międzyczasie Meksykanie dbają o wygląd swoich domów, które ozdabiane są światełkami i nadmuchiwanymi Mikołajami wdrapującymi się np. na balkon czy dachy. Wnętrza domów i mieszkań dekoruje się białymi i czerwonymi gwiazdami betlejemskimi (rośliny te pochodzą właśnie z Meksyku), które osiągają tu imponujące rozmiary.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI