1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca
 4. >
 5. „Tak już mam, że we wszystkim szukam lekcji” – mówi Gillian Anderson, bohaterka majowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

„Tak już mam, że we wszystkim szukam lekcji” – mówi Gillian Anderson, bohaterka majowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

Branża filmowa kocha szufladki, ale ona kocha wyzwania. Zagrała m.in. słynną polityczkę, nieugiętą detektywkę, seksuolożkę z misją, a teraz bezkompromisową dziennikarkę BBC. „Tak już mam, że we wszystkim szukam lekcji. Pewnie dlatego, że wszystko, co spotyka cię w życiu, jest lekcją. Zarówno wzloty, jak i upadki nas rozwijają”. 30 lat temu świat widział w niej ładną buzię z popularnego serialu, dziś docenia ją jako wszechstronną aktorkę i feministyczną ikonę, która inspiruje kobiety do bezkompromisowej walki o siebie i bezczelnego sięgania po przyjemność. Na naszej okładce Gillian Anderson.

Życie z depresją nie musi być szare i pozbawione radości. Choć chorzy muszą się mierzyć z wyobrażeniami innych na ich temat. O tym w Temacie Miesiąca. „Kiedy na lekach poczułam się lepiej, miałam wrażenie, że ludzie nie będą mi wierzyć, że jestem za mało smutna” – mówi Emilia Dłużewska, autorka książki „Jak płakać w miejscach publicznych”.

Czas być szczęśliwym. Chcę iść spokojnie na spacer. Chcę spokojnie pójść na koncert zespołu Metallica. Mam się nauczyć tekstu „Henryka IV”, którego będę grał w Teatrze Polskim. Biorę udział w programie „Czas na show. Drag Me Out”. Tym wszystkim chcę się zajmować. Wywiad z Andrzejem Sewerynem.

„Balet to nie jest gra zespołowa. Wszyscy marzą, żeby być solistami, rywalizacja jest wszechobecna. Ja wymagam od siebie doskonałości, więc świat baletu, dyscypliny i związanych z nią wyzwań to dla mnie naturalne środowisko” – mówi Joy Womack, amerykańska tancerka, która kształciła się w Akademii Teatru Bolszoj. To ona jest pierwowzorem tytułowej postaci z filmu „Joika” (w kinach od 12.04.).

Ania w serialu „Stulecie Winnych”. Młoda Mania Pawlak w filmie „Sami swoi. Początek”. Potrafi oddać na ekranie wewnętrzne przeżycia naszych przodkiń – kobiet, które nie miały w życiu łatwo. „Raczej staram się oddzielać życie zawodowe od prywatnego, ale niektóre postaci dziwnie przenikają do naszej codzienności, choć wcale tego nie planujemy” – mówi Weronika Humaj.

Poza tym:

 • Anu Czerwiński, dokumentalista, twórca wideo, aktywista, który przy filmie „Kobieta z…” pracował jako asystent reżyserów i koordynator do spraw transpłciowości.
 • Amy Winehouse – śpiewała tak, jak żyła, a żyła, żeby kochać – mocno, gorączkowo, przesadnie.
 • Pracuje nad własnym serialem, do teatru wróciła jako reżyserka, występuje w „Tańcu z Gwiazdami”. Nowe role Anity Sokołowskiej.

Nastolatki pozbawione akceptacji mogą szukać jej w sektach i subkulturach. O tym, jak rozpoznać symptomy uwikłania w zagrażające środowiska i jak temu zapobiegać, mówi w cyklu „Rodzice na nowe czasy” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

Poczucie bezpieczeństwa – to temat kolejnej rozmowy z prof. Bogdanem de Barbaro w cyklu „W kręgu wartości”. Czy dziś jest większe niż dawniej? „Wyobraźmy sobie, że na ulicy, przy której mieszkam, są zamontowane kamery monitoringu. Z jednej strony to dobrze. Z drugiej strony – niedobrze, bo ja też jestem obserwowany, co powoduje uszczerbek mojej wolności. Coś za coś”.

Zamyka się jeden rozdział, otwiera inny, nowy. Ale jest czas pomiędzy. „W tym »pomiędzy« czasem się wykolejamy. Bo na przykład nie jesteśmy w nim wystarczająco długo, żeby dobrze wybrać kolejny początek. Albo szybko wchodzimy w nową relację, zanim zdążymy wyciągnąć lekcję z poprzedniej albo zorientować się, co jest dla nas najważniejsze. Tymczasem ten moment przejścia jest bardzo istotny” – mówi psycholożka Joanna Chmura, autorka książki „To nawet lepiej”.

Kiedy dziecko pyta o seks… często nie wiemy, co odpowiedzieć. Ale częściej dziecko nie pyta. „To rodzice pierwsi powinni wyjść z takimi tematami i nauczyć dziecko, że zawsze może do nich przyjść. Że może im zaufać, bo rodzic wyjaśni, a nie ukarze” – uważa seksuolożka dr Iza Jąderek, autorka książki „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”.

Wokół nas:

 • świeckie pogrzeby mogą być opowieścią o pełni życia;
 • myślenie – nic tak jak ono nie chroni przed pogubieniem się w życiu – przekonuje psycholożka Marta Niedźwiecka w „Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny”;
 • Marcel Andino Velez założył pionierską firmę Młodszy Brat, oferującą koordynację opieki geriatrycznej – rozmowa Remka Grzeli;
 • Dlaczego nie mówimy do mężczyzn: „Nie wolno ci gwałcić. Szanuj granice kobiet”? – pyta Aleksandra Wierzbowska, dokumentalistka, twórczyni inicjatywy Droga Kobiet, żołnierka i podróżniczka.

Poza tym:

 • Moda. Brytyjscy dżentelmeni wywierali ogromny wpływ nie tylko na męską, ale i damską garderobę. Co dzisiejsza moda czerpie od dandysów?
 • Ajurweda dla urody.
 • Kuchnia. Koktajlowe, bawole serca, green zebra… Można jeść na surowo, gotować, dusić, konfitować, wędzić, smażyć, grillować i na wiele sposobów zamykać w przetworach. Pomidory. Smak lata.
 • Kobieta we wnętrzu. Minimalizm, funkcjonalność, naturalne materiały, szczególnie drewno w ciepłym, złocistym kolorze. Warszawskie mieszkanie Mai Bohosiewicz.

Majowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 3 kwietnia, wydanie podstawowe w cenie 12,90 zł. „Zwierciadło” dostępne również z dodatkami: z kremem The Saem, SPF 50+ PA++++ Jeju Fresh Aloe, do każdego rodzaju skóry; z kosmetykiem pielęgnacyjnym do twarzy marki Soraya z serii Chlorofil do wyboru: woda micelarna, nawilżający krem balansujący, oczyszczający żel do mycia twarzy, nawilżające i złuszczające krople do twarzy; z zestawem trzech pomadek Herbapol Polana: nawilżająca, regeneracja oraz intensywna ochrona; z kosmetykami Aloesove PINK do wyboru: delikatna pianka do mycia twarzy lub balsam oczyszczający do demakijażu; z kosmetykami do pielęgnacji ciała Aura Naturals do wyboru: mleczko do ciała, masło do ciała lub żel do mycia ciała; z książką – różne tytuły do wyboru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Zwierciadlo
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze