Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
2 października 2016 in Styl Życia by Hanna Samson

Felieton Hanny Samson: Nikt za nas tego nie zrobi

Z badań wynika, że kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn i bardziej nastawione na rozwój osobisty i zawodowy. I co z tego, skoro chętnie nie doceniamy własnych kompetencji i same z siebie oddajemy władzę mężczyznom!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W wielu warsztatach, które prowadzę, biorą udział wyłącznie kobiety. Nie dlatego, że mężczyznom wstęp wzbroniony, po prostu nie są zainteresowani. Czasem jednak zdarza się temat, który ich przyciąga. Wtedy zjawia się jeden albo dwóch. Tak było ostatnio na warsztatach dotyczących rozwiązywania konfliktów. Dwanaście kobiet w różnym wieku i dwóch młodych mężczyzn. Do jednego z ćwiczeń grupa miała podzielić się na dwie drużyny. I tak się stało, co łatwo przewidzieć, że w każdej drużynie znalazł się jeden mężczyzna. Już trochę się znaliśmy. Żaden z panów nie wykazał się dotąd jakimiś szczególnymi umiejętnościami, w poprzednich zadaniach radzili sobie często słabiej od kobiet. Ale kiedy drużyny miały wskazać przywódcę lub przywódczynię, obydwie grupy bez wahań wybrały mężczyznę.

Obaj mężczyźni chętnie przyjęli tę funkcję, nie mieli obaw, czy sobie poradzą. I słusznie, bowiem kobiety bardzo ich wspierały, podsuwały pomysły, pokazywały problemy, których oni nie dostrzegali, a następnie je rozwiązywały. Wykonały za nich całą pracę. A na koniec wszyscy byli bardzo zadowoleni.

– Jak to się stało, że akurat te osoby zostały przywódcami? – zapytałam.

– No, nie wiem…

– Tak jakoś…

– Bo najlepiej się do tego nadawali…

– Dlaczego nadawali się najlepiej? – drążyłam dalej.

Jeden z mężczyzn szybko odpowiedział, że grupa świetnie trafiła, bo akurat on ma kompetencje, w pracy zarządza kilkuosobowym zespołem, więc wie, jak to się robi.

– Wiedziałyście o tym, że Tomek kieruje zespołem?

– Nie.

– To dlaczego go wybrałyście?

– Nie pamiętam, to stało się tak szybko…

– Czy któraś z was również zarządza ludźmi?

Kilka kobiet podniosło rękę.

– Czy żadna z was nie miała ochoty zostać przywódczynią?

– Skoro grupa chciała wybrać Tomka, to nie miałam nic przeciwko temu – odpowiedziała szefowa dużej firmy.

Żadna kobieta nie miała nic przeciwko temu, żeby przywódcą jej grupy został mężczyzna. Któraś zgłosiła jednego, inne ją poparły, drugi zgłosił się sam, wszystkie przytaknęły, poszło szybko i gładko, bez tworzenia kryteriów i procedur, bez zgłaszania innych kandydatur. Obaj mężczyźni zostali szefami zespołów tylko dlatego, że są mężczyznami.

Nie było innego powodu.

I gdyby to zdarzyło się pierwszy raz. Ale nie! Ta historia lubi się powtarzać. Ilekroć na któryś warsztat wpadnie mężczyzna, kobiety prześcigają się w tym, żeby go dowartościować. A kiedy dowartościujemy same siebie? Bo akurat z poczuciem własnej wartości wiele z nas ciągle ma problem. I nic dziwnego.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI