Polak na wakacjach

fot. 123rf.com

„Weź podróżny stary worek i na drogę buty dwa…” – przed laty śpiewała Halina Frąckowiak w piosence „Bądź gotowy dziś do drogi”. Dzisiaj jedziemy na wakacje z walizkami, torbami i plecakami. Kupionymi w markowych sklepach, dyskontach lub na bazarach. Wkładamy tam nie tylko przewodniki, plażowe stroje i wygodne buty, ale też pragnienia i lęki, ambicje i uprzedzenia. W takim razie co bagaż i sposób spędzania urlopu mówią o nas i świecie, w którym żyjemy?
Tego lata Mateusz, 33-letni grafik, wyrusza na miesiąc do Mauretanii i Senegalu. Podróż zorganizował sam. Leci do Maroka, a potem lokalnymi pociągami i autobusami; zahaczając o Saharę, jedzie do Dakaru. Sam, z plecakiem, w którym ma tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Jak czegoś mu będzie brakowało, kupi na miejscu. Najważniejsze: ma szczepienia, ubezpieczenie i na dnie plecaka drugiego iPhone’a, na wszelki wypadek. Czego nie lubi na wakacjach? Polskich turystów. Takich jak ci, którzy wykupili egzotyczne wczasy np. w Egipcie i właśnie czekają w kolejce do odprawy lotu czarterowego.Stoją tam rozbawione, hałaśliwe i zaaferowane zagranicznymi wczasami rodziny z dziećmi i pary. Takie jak Agata i Tomek, 35-latkowie z sześcioletnimi bliźniakami. Ona prowadzi własny salon kosmetyczny, on jest handlowcem. Agata ma porządną walizkę, pachnącą świeżością, z wyraźnym logo, i torbę podręczną pod kolor. Bagaże zapakowane przepisowo po 20 kg. Bo trzeba ze sobą zabrać wszystko, co potrzebne na tydzień za granicą. Agata chwilę zastanawiała się, czy zapakować też szpilki, w końcu wzięła je, bo przecież jedzie do hotelu, a nie do chałupy w lesie.

reklama

Marta, 40-letnia scenarzystka, w pociągu Warszawa – Lublin mocuje się z rączką taniej ortalionowej torby walizki na kółkach. W środku ma kilka książek, laptop, trochę ciuchów, kosmetyki i słoiki. Przydadzą się mamie na konfitury z wiśni. Te wakacje postanowiła spędzić u rodziców na wsi. Nie tylko dlatego, że nie ma pieniędzy na porządny wyjazd. Chce pomóc rodzicom przy zbiorze malin, bo choć nie mają dużo pola, to pracy jest sporo. Oprócz tego Marta pracuje nad scenariuszem serialu kryminalnego, który dzieje się na takiej małej wsi jak ta, z której pochodzi.

Sąsiadka Marty, 39-letnia Ula, krawcowa z trójką dzieci, jedzie do Norwegii. Tam od pięciu lat na budowie pracuje jej mąż, kiedyś właściciel sklepu w pobliskim miasteczku. W brezentowych torbach Ula ma ubrania swoje i dzieci, dobrą polską kiełbasę, którą Tomek bardzo lubi, i struclę z makiem, którą specjalnie dla niego upiekła teściowa. Ula nie wie, czego boi się bardziej: pierwszego w życiu lotu samolotem czy tego, że zgubi się na lotnisku w Oslo.

Niemal połowa Polaków deklaruje, że co roku wyjeżdża na urlop – wynika z sondaży CBOS-u. Większość spędza go w kraju. – Ogólnie szacunki są takie, że na wakacje za granicę wyjeżdża co dziesiąty Polak – mówi dr Anna Horolets, antropolożka i socjolożka podróży ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. – Co trzecia osoba z wyższym wykształceniem i co czwarta osoba z dużego miasta wybiera zagraniczną podróż lub wczasy. Zasada jest prosta: im wyższa pozycja społeczna, tym jeździmy częściej i na dłużej. Ale uwaga, tu niekoniecznie chodzi o zamożność, choć wśród przyczyn niewyjeżdżania na wakacje brak środków jest na czołowym miejscu. Jednak to, jak spędzamy urlop, bardziej zależy od stylu życia niż od stanu portfela.

– Znaczenie ma też to, czy mamy dzieci, czy nie – dodaje dr Przemysław Sadura, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i współautor książki „Style życia i porządek klasowy w Polsce”. – Singlom lub parom łatwiej wyjechać poza sezonem, z plecakiem i bez precyzyjnych planów, gdzie będę nocował dzisiaj. Gdy są dzieci, zmienia się perspektywa i sposób spędzania wakacji.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');