fbpx

Wakacje bez obaw: bądź bezpieczna na wakacjach

Wakacje bez obaw: bądź bezpieczna na wakacjach

O urlopie letnim często myślimy już od początku roku. To ostatni dzwonek, żeby nie tylko wybrać miejsce wakacyjnego relaksu, ale i zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje
i najbliższych podczas wyjazdu. Jak zadbać o zdrowie wybierając się za granicę i w dalekie podróże? Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach.

  1. Zaszczep się.

Planując podróże zwłaszcza do krajów Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki warto rozważyć przyjęcie szczepień przeciwko często występującym w tych regionach chorobom np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, powszechnie znanemu pod nazwą żółtaczki pokarmowej. Większość preparatów podawana jest w 2 – 3 dawkach, dlatego szczepienia należy rozpocząć najlepiej na co najmniej 6 tygodni przed wyjazdem, pewne szczepienia są obowiązkowe do niektórych krajów świata, a ich wykonanie może być warunkiem uzyskania wizy (np. przeciwko żółtej gorączce). Szczepienia przeciwko niektórym chorobom „wyjazdowym” oferowane są również dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia.

  1. Zabezpiecz się.

Lekarz medycyny podróży poinformuje Cię również o konieczności stosowania profilaktyki przeciwmalarycznej w niektórych regionach świata, o sposobach ochrony przed komarami będącymi przenosicielami wielu innych groźnych chorób takich jak denga, Zika, chikungunya, pomoże skompletować apteczkę podróżną, w której muszą znaleźć się m.in. wydawane na receptę leki przeciwbiegunkowe oraz, w zależności od indywidualnych potrzeb, zaproponuje np. leki do profilaktyki choroby wysokogórskiej lub do profilaktyki przeciwzakrzepowej. Lekarz poinformuje Cię również w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych i omówi zasady postępowania w razie jej wystąpienia.

Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia pokrywającego m.in. koszty leczenia szpitalnego
w kraju docelowym.

  1. Bądź gotowy do drogi!

Nie zapomnij zabrać ze sobą kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, plastry oraz podstawowe środki odkażające i leki przeciwbólowe. Spraw, żeby Twoje wakacje były niezapomniane, pełne radości i wolne od chorób.

lek. med. Grzegorz Karczewski, specjalista chorób zakaźnych, Grupa LUX MED.