Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
6 lipca 2015 in Styl Życia by Renata Mazurowska

Prywatność w sieci

Elektroniczna inwigilacja nie dotyczy już tylko polityków i szpiegów. Każdy z nas, czy chce czy nie, jest pod ostrzałem mikrofonów, satelit i kamer. Rezygnować z laptopów i smartfonów? A może zdrowy rozsądek wystarczy?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Śledzenie, „co tam u sąsiada rośnie za miedzą”, jest starą społeczną potrzebą – lubimy o innych co nieco wiedzieć, zwłaszcza jeśli ktoś jest niedostępny. Jak wiemy, to od razu jesteśmy spokojniejsi – wszystko pod kontrolą. Co innego, kiedy to my stajemy się obiektem obserwacji, a to, niestety, dzieje się coraz częściej.

Tomasz Sobierajski, dr socjologii z Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma złudzeń – inwigilacja jest i będzie powszechna: – Kilka lat temu, zaraz po wybuchu afery dotyczącej masowej inwigilacji Europejczyków przez amerykańskie służby, jadłem kolację z moimi nowojorskimi przyjaciółmi – opowiada. – Amerykanie, z niejaką wyższością i dużą dawką nonszalancji, tłumaczyli mi, że podsłuchiwanie całego świata ma na celu ochronę amerykańskiego narodu przed atakami terrorystycznymi, jak ten z 11 września 2001 roku. Zapytałem z niedowierzaniem: „Czy uważacie, że jeśli wasze służby podsłuchują i inwigilują cały świat, to nie robią tego z wami?”. Popatrzyli na mnie oburzeni: „Oczywiście, że nie!”. Skwitowałem to uśmiechem, ale kolacja zakończyła się w niezbyt miłej atmosferze. Ja wróciłem do Polski, a po kilku tygodniach wybuchła „afera Snowdena”, która raz na zawsze zburzyła naiwność Amerykanów.

Chroń się sama

No cóż, mleko się wylało i na inwigilację globalną wpływu nie mamy, podsłuchują nas nawet (jak niedawno przeczytałam) niektóre telewizory, że o kamerach w telefonach i komputerach nie wspomnę, jednak coś na szczęście można zrobić, żeby nam do okien tak bezczelnie nie zaglądali. Jeśli boisz się inwigilacji przez kamerę wbudowaną w swój laptop albo smartfon, zaklej ją taśmą lub plastrem. I bądź bardziej refleksyjna. Czy na pewno opłaca się korzystać z każdego darmowego wi-fi? Czy jest sens włączać usługę lokalizacji, jeśli nie musisz z niej korzystać? (Chyba że koniecznie chcesz poinformować wszystkich na FB, że lecisz właśnie do Paryża czy Dublina). Poza tym pamiętajmy, że wszystko, co opublikujemy w sieci, przestaje być naszą własnością – zostanie tam na wieki i może być użyte w dowolny sposób.

Oczywiście to absurd, że użytkownik musi się sam chronić, a sprawca jest bezkarny. Ale zanim powstaną jakieś regulacje (i o ile będą respektowane), nie mamy innego wyjścia.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI