Jak wykorzystać nowe technologie do planowania czasu?

fot.123rf

Kiedyś wystarczał kalendarz. Potem, wraz z rosnącą liczbą obowiązków, doszły sterty żółtych karteczek, no i tabele w Excelu, a później komputerowe organizery i inne bajery. A czasu jak nie było, tak nie ma… Jak go znaleźć z pomocą nowych technologii?
Czy da się zaplanować życie? Tym pytaniem (i planowaniem) podobno można rozśmieszyć Pana Boga. Cóż… życia pewnie zaprojektować się nie da, ale to, co warto planować, to działania, dzięki którym łatwiej nam będzie wieść życie takie, jakie chcemy. I zawodowe, i prywatne. Bo jeśli pragniemy zdobyć nowy fach albo nauczyć się języka czy zdobyć fundusze na otwarcie wymarzonej firmy, a nawet wyjechać na wakacje czy wyjść za mąż, to bez dobrego planu, z uwzględnieniem etapów poszczególnych działań zbliżających nas do celu, pragnienie pozostanie jedynie pragnieniem, a plan tylko planem. Inna kwestia, że niektórzy z nas potrzebują po prostu mieć taki zewnętrzny planner, który będzie pamiętał za nich. A tym chętniej zabrałam się do przeglądu aplikacji i programów „dyscyplinujących” zarządzaniem czasem, że sama od lat otaczam się głównie karteczkami, na których zapisuję, co mam do zrobienia. Problem w tym, że co prawda zwykle leżą tam, gdzie je położyłam, ale z czasem zakrywają je kolejne żółte warstwy. Potrzebny jest mi ktoś (coś), co to ogarnie!

Zdrowy rok

Może wśród noworocznych postanowień znalazło się i to, by zadbać o siebie? Coraz częściej pojawiają się (także polskie) aplikacje pozwalające zaplanować trening sportowy czy rozsądne odżywianie. Jedną z najbardziej popularnych jest aplikacja dla biegaczy, ale także użytkowników rowerów, narciarzy i trenujących inne sporty – ENDOMONDO (aplikację można ściągnąć ze strony www.endomondo.com, ale najpierw musisz się tam zarejestrować, stając się członkiem serwisu społecznościowego). Z chwilą gdy ściągniesz aplikację, telefon stanie się twoim trenerem, będzie na głos motywował cię do pracy, podpowie trasy, zapisze wyniki, zaplanuje treningi – a jeśli chcesz, pokaże to wszystko innym użytkownikom serwisu (także Facebooka, o ile użyjesz tego konta do rejestracji).

Dla tych, którzy sportowe sukcesy i porażki chcą zachować jedynie dla siebie, pomocna może okazać się polska aplikacja RUNGURU. Trzeba się najpierw zarejestrować na www.runguru.pl i podać swoje dane, dzięki którym otrzymasz sporządzony wyłącznie dla ciebie plan treningowy, uwzględniający twój wiek, wagę, tryb życia itd. Po każdym biegu określasz, jak się czujesz, więc plan treningowy będzie na bieżąco aktualizowany. Zatem to nie ty musisz dostosować się do treningu (co może zniechęcać), ale trening do ciebie. Z programu mogą korzystać zarówno początkujący, jak i wytrawni biegacze.

Plan na wakacje

Należę do osób, które z wyprzedzeniem obmyślają wakacje – to dla mnie sposób, by mentalnie wyjechać już pół roku wcześniej. Uwielbiam czytać o nowym miejscu, wyszukiwać atrakcje turystyczne (także poza głównym szlakiem), oglądać zdjęcia i filmy, no a nade wszystko korzystać z wiedzy i doświadczenia innych turystów. Moim ulubionym narzędziem jest TRIPADVISOR – dostępny na stronie www i w aplikacjach na tablety oraz smartfony, w różnych systemach operacyjnych. Jest ukochanym plannerem wakacyjnym milionów użytkowników komputerów i telefonów na całym świecie (moim też). Dzięki temu, że ludzie lubią się tu dzielić wrażeniami, a i pochwalić jakimiś podróżniczymi odkryciami, możesz dowiedzieć się, gdzie dobrze i miło spędzisz czas w ramach budżetu, który masz do wydania, w dowolnym miejscu na świecie.