Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

18 sierpnia 2014 in SENSporadnik by Marta Sadkowska

Sokoterapia

Moda na raw food czy zielone koktajle sprawiła, że coraz więcej osób chce korzystać z dobrodziejstwa, jakie niesie sokoterapia. Świeżo wyciśnięte soki to ważny składnik naszej diety. Zapewniają bowiem doskonałą przyswajalność składników: antyoksydantów, błonnika, witamin, minerałów, aminokwasów i żywych enzymów. Soki i zielone koktajle to bardzo sycąca, oczyszczająca i odkwaszająca organizm bomba witaminowa. To właściwie lekki posiłek, dający dużo energii i siły.
Soki naturalne

123rf.com

Zdrowe z natury

Z pewnością nie warto korzystać tylko z cytrusów, które zdaniem specjalistów w naszym klimacie powinniśmy spożywać tylko latem i to też w ograniczonych ilościach. Zdecydowanie lepiej włączyć do jadłospisu owoce sezonowe: truskawki, jagody, wiśnie, śliwki czy gruszki, nie mówiąc o jabłkach, którymi możemy się cieszyć przez cały rok. Soki owocowe smakują nam najbardziej, ponieważ zawierają naturalny cukier. Jednak zdecydowanie zdrowsze są warzywne lub mieszane, w których przeważają warzywa. Koniecznie zielone, bo zawierają cenny dla naszego organizmu chlorofil. Nazywany zieloną krwią, bo z wyjątkiem jednego pierwiastka jego skład chemiczny jest identyczny jak hemoglobiny. Najbardziej wartościowe są soki z liści zielonych warzyw, roślin jadalnych i kiełków takich jak: szpinak, kapusta, sałata, seler naciowy, nać pietruszki, jarmuż, botwina, szparagi, lucerna, rukiew wodna, rukola, roszponka, młode trawy pszenicy i jęczmienia. Ponieważ zawierają najwięcej chlorofilu, enzymów, żelaza, magnezu, fosforu, potasu i witamin A, C, E, K i witamin z grupy B, które nie tylko uzupełnią codzienną dietę, ale przede wszystkim oczyszczają organizm z toksyn i resztek chemicznych pochodzących ze przetwarzanego jedzenia i napojów z konserwantami. Zielone soki są bazą niektórych diet leczniczych, np. antynowotworowej terapii dr Maxa Garsona czy oczyszczającej diety dr Ewy Dąbrowskiej. Skutecznie wzmacniają organizm przy antybiotykoterapii, a także wspomagają lub są bazą diet odchudzających czy detoksów.

Kupując owoce i warzywa na sok, warto wybrać najlepsze produkty czyli nie z supermarketu, ale raczej ze sklepu ekologicznego czy targu. Oczywiście świeżo wyciśnięte warzywa z marketu i tak będą lepsze niż soki z kartonu.

Zdrowy wycisk

Sokowirówka rozdrabnia warzywa i owoce na pulpę i odwirowuje sok z miejsc przecięcia, pozostała część soku zawarta w środku startych cząstek nie zostaje odwirowana. Bardzo wysokie obroty urządzenia sprawiają, że „żywe” składniki ulegają podgrzaniu, przez co sok utlenia się już w trakcie powstawania. Wysoka temperatura oraz drastyczna obróbka mechaniczna metalowymi tarczami blokują znaczną część enzymów i antyoksydantów zawartych w owocach i warzywach. W takich warunkach ginie także witamina C. Zatem wiele cennych składników, które oczyszczają i dotleniają nasz organizm, zostaje zneutralizowanych. Sokowirówka ponadto nadaje się głównie do twardych owoców i warzyw korzeniowych, gorzej radzi sobie z ich miękkimi częściami czy liśćmi.

Zupełnie inaczej pracuje wyciskarka, nie rozcina składników, tylko działa na zasadzie wolnoobrotowej prasy, ślimakowe tłoki zgniatają równomiernie całe owoce i warzywa, także liście łodygi, kiełki, ziarna. Elementy, którymi przepływa sok, wykonane są nie z metalu, lecz z tworzywa ceramicznego, dzięki czemu pozyskany sok zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości składników, z których został zrobiony. Soki z wyciskarek posiadają najwyższą wartość koloidalną, klarowność oraz zawartość enzymów, witamin, minerałów, dlatego są zdecydowanie polecane w przypadku profilaktyki zdrowotnej. Dobrej jakości wyciskarki elektryczne są drogie, jednak doskonałą alternatywa są tańsze urządzenia ręczne.

Więcej na temat sokoterapii przeczytasz w sierpniowym numerze SENSu


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI