Zrób sobie przegląd! – oczyszczanie organizmu

123rf.com

Oczyszczanie jest jak przegląd samochodu. Raz w roku warto zregenerować filtry (wątrobę
i nerki), sprawdzić kondycję silnika (umysłu). Z kucharzem Maćkiem Szaciłło rozmawia Karolina Kopocz.

MACIEJ SZACIŁŁO: Masz samochód?

Mam.

A jak często robisz przegląd techniczny?

Przynajmniej raz w roku…

No właśnie. Oczyszczanie organizmu jest dokładnie takim przeglądem. Jeżeli jesteśmy zdrowi, nie cierpimy na choroby wątroby czy problemy z jelitami, stosujemy zdrową dietę opartą na produktach roślinnych – to nasz organizm radzi sobie z regularnym oczyszczaniem. Jednak dieta większości osób pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska, pestycydy, nietolerancje pokarmowe (glutenu, kazeiny czy laktozy z mleka) zwiększają ilość toksyn w organizmie. W związku z tym tak naprawdę każdy z nas powinien się od czasu do czasu oczyścić.

Zobacz także oczyszczanie twarzy

Kiedy jest ten właściwy moment?

Jeśli chodzi o porę roku, najlepsza jest wiosna i jesień – wtedy, kiedy temperatury są umiarkowane. Hania Stolińska, dietetyczka z Instytutu Żywienia i Żywności, wśród wskazań do oczyszczania organizmu wymienia: nadmierne zakwaszenie, spadek witalności, problemy z nadwagą, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchą, szarą skórę oraz problemy z pracą jelit i wypróżnianiem. Nasze złe nawyki żywieniowe prowadzą do zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, obciążenia wątroby, nerek i śledziony, odkładania się złogów cholesterolu oraz toksyn.

Brzmi przerażająco! Wiem jednak z własnego doświadczenia, że źle dobrany detoks może zrobić więcej szkód niż pożytku. Najczęściej po kilku dniach oczyszczania szybko wracałam do starych nawyków. Po okresie restrykcyjnej diety największy problem miałam ze słodyczami.

No tak: karałaś się, a następnie nagradzałaś. Dziecko od najmłodszych lat koi słodkim smakiem rozczarowania i smutki. Wiąże więc z nim swoje poczucie bezpieczeństwa. Za ładnie zjedzony „obiadek” dostaje w nagrodę „deserek”. Później w dorosłym życiu samo się wynagradza i karze.

Jak wyjść z tego schematu?

Detoks powinien być przede wszystkim przyjemny. Dobrze, jeżeli potraktujemy go jako początek zmian, a nie przykry obowiązek i chwilowy kaprys. Menu powinno być nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Pamiętajmy, że biały cukier, obecny w większości słodyczy, jest bardzo szkodliwy. Jest jak gąbka. Sam pozbawiony wartościowych substancji, wypłukuje je z organizmu. Co ciekawe, łaknienie na niego wzrasta, kiedy w diecie pojawia się dużo białka zwierzęcego! Czy wiesz, że nawet kiedy patrzysz z ochotą na ciastko, ale sobie go odmawiasz, odkłada się odrobina tłuszczu w ciele…?

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »