Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Serial „Sherlock”: na czym polega jego fenomen?

25 listopada 2015 in Styl Życia by Joanna Olekszyk
Kto z nas nie próbował sprawdzić się w roli detektywa? Rozgryźć wyjątkowo skomplikowaną zagadkę, przejrzeć drugiego człowieka na wylot? Na tej właśnie potrzebie bazuje serial „Sherlock”, opowieść o współczesnym Sherlocku Holmesie ze smart fonem.
Plakat do filmu/ materiały prasowe

Plakat do filmu/ materiały prasowe

Trzy sezony, ale tylko 9 odcinków, wprawdzie każdy trwa półtorej godziny, ale na kolejne serie trzeba czekać aż dwa lata. Skąd więc ta ogromna popularność i łatka „kultowy”? Lidia Rudzińska, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS, twierdzi, że to dlatego, że „Sherlock” stanowi doskonałą mieszankę tego, czego oczekujemy od współczesnego serialu. Po pierwsze, sensacyjna akcja, która sprawia, że w każdym odcinku drżymy o życie bohaterów i w każdym oddychamy z ulgą, że tym razem się udało. Po drugie, pomysł przeniesienia historii legendarnego detektywa do współczesności. – Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że Sherlock ma rozwiązywać zagadki w dzisiejszym Londynie, pomyślałam, że to fatalny pomysł – wyznaje Lidia Rudzińska. – Przecież Sherlock musi palić fajkę, jeździć dyliżansem i przebywać w cudownym świecie dżentelmenów. A tu ma korzystać z GPS-a i prowadzić bloga? Bardzo długo odwlekałam obejrzenie pierwszej serii, ale w końcu uległam. I wsiąkłam. Bo tu wszystko się zgadza i pasuje. Każdy czytelnik Conan Doyle’a wie, że Sherlock interesował się technologią i uwielbiał wszystko, co nowoczesne. Myślę, że gdyby żył w naszych czasach, posługiwałby się Twitterem.

Po trzecie, „Sherlock” to zbiór gagów dla miłośników brytyjskiego humoru. Po czwarte, Benedict Cumberbatch, odtwórca głównej roli. – Początkowo dziwił mnie jego fenomen. Nazwisko, którego trzeba uczyć się dwa miesiące, i ten jego wygląd kosmity… Obejrzałam pierwszy odcinek i Benedict stał się dla mnie najprzystojniejszym facetem na świecie (śmiech), ma charyzmę i to on jest osią całego filmu – dodaje Lidia Rudzińska.

Strony: 1 2 3


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI