Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com / Weneckie gondole na Canal Grande
123RF.com / Weneckie gondole na Canal Grande
29 sierpnia 2011 in Turystyka by redakcja.

Atmosfera Wenecji

Przypominająca bardziej scenografię teatralną niż żywe miasto, Wenecja od wieków zachwyca przybyszów. Uwodzi i fascynuje, ale też potrafi przytłoczyć i wprowadzić w zakłopotanie. Portretowana bez końca przez pisarzy, malarzy i filozofów (…)

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jedyne na świecie miasto wzniesione całkowicie na wodzie nie jest krainą fantazji, ale realnym i wyjątkowym zjawiskiem kulturowym opartym na rusztowaniu z chlubnej historii, z której czerpie wewnętrzną siłę. Swoim mieszkańcom zapewnia od kołyski, aż po grób wrażenia najwyższej jakości. Można tu spać w łóżku Piotra Czajkowskiego lub budzić się w surowych wnętrzach, które gościły niegdyś książąt i dożów, a także Henry’ego Jamesa i Ernesta Hemingwaya. W poszukiwaniu miłości można podążać śladami Giacoma Casanovy; szukając barokowych klimatów można posłuchać koncertu Antonia Vivaldiego w kościele Santa Maria Formosa lub rozkoszować się pieśniami gondolierów, które inspirowały Giuseppe Verdiego I Richarda Wagnera. Chęć przeżycia ryzykownej przygody zaspokoją zakupy na targach Rialto, gdzie wciąż spotkać można „kupców weneckich” w najlepszym wydaniu. Najodważniejsi mogą  spróbować lokalnej kobaltowobłękitnej kapusty. W nastroju kontemplacyjnym można zasiąść w Caffè Florian i pomedytować w towarzystwie ducha Marcela Prousta. Przy odrobinie szczęścia uda się uwiecznić aparatem fotograficznym widok namalowany przez Canaletta lub zobaczyć w kościele arcydzieło Tycjana. Plotka rozkwita najlepiej podlana Martini w ulubionym barze Hemingway, Harry’s Bar.

Przez ponad tysiąc lat Republika Wenecka skutecznie broniła się przed niechcianymi gośćmi. Współcześnie ta jedna z największych niegdyś potęg morskich stałą się jedną z najbardziej wyjątkowych atrakcji turystycznych. Jednym z cudów świata.

Wenecki labirynt

Miasto sprawia wrażenie labiryntu, nawet jeśli ma się pod ręką plan ulic. Podzielone jest na sześć dzielnic (sestieri). W każdej znajduje się kościół parafialny i plac (campo). Odrębność niektórych dzielnic uległa zatarciu, ale inne zachowały swój charakter, jak choćby Cannaregio, ostatni bastion weneckich robotników, którzy nie przeprowadzili się na stały ląd. Podobnie jest w Castello, gdzie w ocienionych suszącą się bielizną zaułkach bawią się dzieci i koty. W pobliżu Rialto życie toczy się wokół popularnych bazarów. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie słychać jeszcze zarówno język włoski, jak i śpiewny dialekt wenecki. W każdej dzielnicy, oprócz San Marco, życie koncentruje się na campo, a w niedzielę, po wyjściu z kościoła, wenecjanie nadal kierują się do trattorii na obiad.

Wenecka filozofia

W Wenecji wystarczy wyjść z domu, by znaleźć czas na ploteczki ze znajomymi. A usiąść jest gdzie. Wybierać można między wspaniałą Caffè Florian i przytulnymi barami w sąsiedztwie targów Rialto. Wenecjanie uwielbiają zamieniać uprzejme powitanie w leniwą pogawędkę. Stojąc przy kontuarze baru, sączą l’ombrettę, mały kieliszek wina, i odbierając cichetti, smakowite przekąski zmielonego mięsa, ośmiorniczek lub marynowanych sardynek. Jeśli jednak dwóch skłóconych wenecjan nie ma ochoty na rozmowę, potrafią wymienić ukłony bez słowa i pójść każdy w swoją stronę.

Członkowie weneckiej elity wciąż chętnie słuchają muzyki Vivaldiego w świeżo pozłoconych salonach, ale większość mieszkańców woli spacer i przekąskę w zaprzyjaźnionym barze, wiedząc, że w prozaicznej przechadzce wzdłuż kanałów może być więcej magii i dramaturgii niż najlepszym spektaklu teatralnym. Weneccy kolekcjonerzy wrażeń kulturalnych nie mogą jednak narzekać. Teatro Goldoni wystawia sztuki patrona, Carla Goldoniego, autora wspaniałych komedii pisanych w dialekcie weneckim. Tetro La Fenice i Teatro Malibran to znakomite sceny operowe. Na miłośników hazardu czeka kasyno w Ca’ Vendramin-Calergi, dawnym domu Richarda Wagnera nad Canal Grande. Festiwal filmowy, Biennale i karnawał to punkty obowiązkowe weneckiego kalendarza kulturalnego.

Wraz z pierwszymi oznakami lata wenecka arystokracja ucieka z miasta do palladiańskich willi nad kanałek Brenta. Współcześni mieszczańscy lubią wypoczywać na świeżym powietrzu – latem nad woda,  a zimą na narciarskich stokach. Dzięki unikatowemu położeniu Wenecja ma sporo do zaproponowania miłośnikom przyrody. Łowienie ryb na wędkę w lagunie lub podglądanie ptaków sprzyjają kontemplacji.

Morskim kąpieliskiem u wrót miasta są eleganckie plaże na wyspie Lido, która latem staje się dla wielu wenecjan drugim domem. W upalne letnie niedziele zadbane plaże Lido mogą być zatłoczone, ale znający się na rzeczy pedałują na rowerach wzdłuż Lungomare (nadmorska esplanada) na falochrony.

Więcej informacji w  Przewodniku ilustrowanym WŁOCHY

Berlitz – partner wielkiej akcji podróżniczej


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI