Piękne i gęste włosy w kilku krokach. Praktyczny poradnik

Olśnić pięknymi i zdrowymi włosami to marzenie wielu kobiet. Włosy jednak, narażone na szereg czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, wymagają delikatnego traktowania i troskliwej opieki. Sama woda i szampon nie wystarczą.

Na głowie mamy od 100.000 do 160.000 włosów. Niemal 80% z nich jest w fazie wzrostu zwanej anagenem i właśnie wtedy wymagają właściwego odżywienia, a także szczególnej pielęgnacji. W tym czasie włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość poprzez podział komórek. Najmłodszą zatem częścią włosa jest ta, tuż przy skórze. Trzon włosa, wyrastający ponad skórę jest, całkowicie martwy. To m.in. dlatego włosy nie bolą podczas obcinania.

Większość procesów związanych z budową, jak i wzrostem włosa, ma miejsce pod skórą i rzadko kto zdaje sobie sprawę, że jest to skomplikowany proces dostarczenia do włosa niezbędnych składników. To tu odbywa się, za pomocą naczyń krwionośnych, transport wartościowych dla włosów takich elementów jak cynk, krzem, biotyna, żelazo, jod. Od tego czy, i w jakich ilościach, zostaną dostarczane do organizmu w odpowiednich ilościach, zależy stan włosów.

Dieta zbawienna dla włosów

To w dużej mierze od tego co jesz, zależy kondycja i wygląd twojej fryzury. Włosy, aby były mocne i zdrowe, potrzebują urozmaiconej diety bogatej w składniki i witaminy wzmacniające włosy. Poza wymienionymi powyżej należą do nich także kwas pantotenowy, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, miedź, mangan. Nie wszystkie jednak da się pozyskać w odpowiednich dla włosów ilościach, nawet w najlepiej zbilansowanej diecie. Konieczna jest zatem suplementacja, która już po kilkutygodniowej kuracji, zapewni włosom właściwe odżywienie. Wśród preparatów wzmacniających włosy na szczególną uwagę zasługuje VITAPIL, który w swoim składzie zawiera także bambus, posiadający naturalną krzemionkę, zapewniającą włosom elastyczność oraz zdrowy wygląd.

Codzienna pielęgnacja włosów

Pomimo, że włosy mają wyjątkową konstrukcję w dużej mierze chroniącą je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby zdrowo rosły i nadmiernie nie wypadały, wymagają delikatnego i łagodnego traktowania. Delikatne czesanie, tylko wówczas, gdy chcesz ułożyć fryzurę, najlepiej grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach lub szczotką z naturalnego włosia, z pewnością nie będzie miało destrukcyjnego wpływu na włosy. Włosy natomiast nie lubią nagłej zmiany temperatury, w tym zwłaszcza strumienia gorącego powietrza suszarki, lokówki oraz prostownicy, a także sztywnego upinania włosów w koki i końskie ogony, zwłaszcza ciasnymi gumkami.

Codzienna pielęgnacja skóry głowy

Równie ważne co odżywienie i pielęgnacja włosów, jest także opieka nad skórą głowy. Zdrowa, niepodrażniona skóra głowy istotnie wpływa również na wygląd włosów. Duże znaczenie ma zatem dobrany do rodzaju włosów i skóry szampon oraz odżywka przeznaczona do codziennej pielęgnacji. Warto także dostarczyć włosom i skórze głowy kompleksu witamin i innych składników budulcowych włosa oraz chroniących skórę głowy. Lotion VITAPIL, aplikowany na skórę głowy tuż u nasady włosów, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów oraz stymuluje porost nowych. Badania nad efektywnością preparatu dowodzą także, że LOTION VITAPIL redukuje produkcję sebum, odżywia, nabłyszcza i regeneruje włosy oraz nawilża skórę głowy korzystnie wpływając na jej barierę lipidową.

Bądź spokojna

Włosom bardzo szkodzi stres. Zatem w trosce o swoją bujną fryzurę, dbaj także o swój wewnętrzny spokój. Produkowane pod wpływem stresu hormony mają destrukcyjny wpływ na włosy, a medycyna zna przypadki, w których w sytuacji silnego stresu włosy nadmiernie wypadały nawet w dwa miesiące od stresujących wydarzeń.

Jeśli więc chcesz mieć piękne i gęste włosy delikatnie się z nimi obchodź, dobrze odżywiaj, wspomagaj suplementami i nade wszystko rób wszystko, by twoje życie było harmonijne i spokojne. Nic bowiem nie doda ci tyle urody, co uśmiech i spokój na twarzy.