Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla dzieci?

123rf.com
11 lutego 2016 in Parenting by redakcja
Rodzice coraz częściej decydują się na stosowanie diety opartej na produktach roślinnych także u dzieci, a nawet niemowląt. Czy brak mięsa w diecie najmłodszych to dobry pomysł? Kiedy można stosować dietę roślinną? Czy w każdym wieku jest ona akceptowalna? Komentuje dr Piotr Dominik, specjalista z zakresu żywności i żywienia człowieka.

Przede wszystkim odżywianie się produktami pochodzenia roślinnego jest związane z  unikaniem produktów odzwierzęcych i wysokoprzetworzonych. Pożywienie niskoprzetworzone powszechnie rozumie się jako pokarmy, które pochodzą bezpośrednio z natury i w procesie obróbki nie straciły zbyt wielu składników odżywczych.

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest w stanie zapewnić dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Białko i żelazo znajdują się nie tylko w mięsie! Pełnowartościowa dieta oparta na produktach roślinnych pozwala wybierać różnego rodzaju warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy lub pestki. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku żywności pochodzenia roślinnego może znaleźć się także – szczególnie w menu dzieci – tzw. jedzenie śmieciowe. Jest to bezwartościowe jedzenie! Biały chleb, chipsy ziemniaczane czy dietetyczna coca-cola to najgorsze, co możemy podać do jedzenia naszym pociechom. Dlatego należy podkreślić, że aby dietom roślinnym nadać sens, należy spożywać wyłącznie produkty niskoprzetworzone.

Zgodnie ze stanowiskiem amerykańskich, kanadyjskich i brytyjskich stowarzyszeń dietetyków, amerykańskich i kanadyjskich stowarzyszeń pediatrów oraz Departamentu Zdrowia USA, prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska, w tym wegańska, jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie życia. Stanowiska światowych towarzystw pediatrycznych są jednoznaczne: jest to całkowicie bezpieczna forma żywienia. Należy jednak uwzględnić fakt, iż dzieci i młodzież – tak jak i w innych sferach życia – powinny być kierowane przez dorosłych i to dorośli powinni zadbać o ich prawidłową edukację w tym zakresie. Podstawą diety, która ma przynieść korzyść organizmowi, jest jej prawidłowe zbilansowanie, a tego pacjentów uczą dietetycy. Zawsze przed zmianą diety należy udać się po poradę do wykwalifikowanego dietetyka.

Autorem tekstu jest Piotr Dominik, doktor nauk rolniczych, technolog żywności i żywienia człowieka. Ukończył studia doktoranckie z zakresu oceny jakości żywności. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Doradca Żywieniowy. Wykładowca akademicki SGGW, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, obecnie adiunkt w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Dietetyk”. 


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI