1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wegetarianizm może być zapisany w genach

Według badań naukowców pod kierownictwem Nabeela Yaseena, profesora patologii na Uniwersytecie Northwestern w USA, genetyka może wpływać na nasze decyzje o żywieniu. (Fot. iStock)
Według badań naukowców pod kierownictwem Nabeela Yaseena, profesora patologii na Uniwersytecie Northwestern w USA, genetyka może wpływać na nasze decyzje o żywieniu. (Fot. iStock)
Czy istnieje związek między genetyką a wegetarianizmem? Zespół naukowców kierowany przez Nabeela Yaseena, profesora patologii na Uniwersytecie Northwestern w USA, postanowił przyjrzeć się temu bliżej.

Do celów badawczych zespół Nabeela Yaseena wykorzystał dane z brytyjskiego Biobanku. Naukowcy porównali genomy 5 324 wegetarian z 329 455 niewegetarianami w wieku od 40 do 69 lat. – Zidentyfikowaliśmy trzy geny, które są znacząco związane z wegetarianizmem, a także 31 innych genów, które mogą być związane z wegetarianizmem – przyznał Yaseen w wywiadzie dla Euronews Next. Oznacza to, że genetyka może wpływać na nasze decyzje o żywieniu i fakt, że jednym dieta wegetariańska przychodzi łatwiej, a innym z trudnością. Odkrycia zespołu zostały opublikowane na łamach czasopisma „PLoS ONE”. „Mechanizmy, za pomocą których warianty genetyczne wpływają na wybory żywieniowe, obejmują wzajemne oddziaływanie między metabolizmem, fizjologią i percepcją smaku” – czytamy w publikacji.

Dodatkowo naukowcy spekulują, że może to mieć związek z metabolizmem lipidów, czyli tłuszczów. – Może to być związane z różnicami genetycznymi w metabolizmie lipidów i jego wpływem na funkcjonowanie mózgu. By potwierdzić tę hipotezę, potrzebne są jednak dalsze badania – powiedział Nabeel Yaseen.

Odkrycie zespołu otwiera nowe ścieżki badawcze, by w pełni zrozumieć związek między genetyką a wegetarianizmem. W przyszłości może również przyczynić się do opracowywania ściśle spersonalizowanych zaleceń dietetycznych, opartych na uwarunkowaniach genetycznych.

Źródło: Oceane Duboust, „Scientists discover evidence that being a vegetarian may be written in your genes”, https://www.euronews.com/next/2023/10/08/scientists-discover-evidence-that-being-a-vegetarian-may-be-written-in-your-genes [dostęp: 10.10.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze