Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
20 listopada 2015 in Parenting by Ewa-Nowak

Kary cielesne – dlaczego rodzice wciąż je stosują?

CBOS podaje, że 78 proc. Polek i Polaków nadal jest zdania, że „dziecku czasem trzeba dać klapsa”; 12 proc. z nas przyznaje się, że biło lub bije swoje dziecko. Nie łączymy tych faktów. Klaps jest w Polsce nadal postrzegany jako dobra, skuteczna i absolutnie nieszkodliwa kara. Dlaczego tak się dzieje?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Brak refleksji. Nie zastanawiają się nad skutkami bicia tak samo, jak nie zastanawiają się nad długoterminowymi skutkami innych swoich życiowych zachowań. Robią, co im w danej chwili dyktują emocje.

Bezkarność. Jak podaje CBOS, 51 proc. Polaków i Polek jest przeciwnych wprowadzeniu prawnego zakazu stosowania kar cielesnych. Jednak brak regulacji prawnej wielu rodziców odczytuje wprost: Skoro bicie nie jest karane, to znaczy, że jest dozwolone, a więc jestem bezkarny.

Przykład z domu. Często bywa tak, że dorośli sięgają po kary cielesne, bo je znają. Z boku wygląda to jak odwet za własne krzywdy, samotność, rozpacz, strach i upokorzenie w dzieciństwie. To działanie nieświadome, więc tym groźniejsze. Ludzie bici w dzieciństwie najczęściej popadają w jedną z dwóch skrajności: pozwalają dziecku na wszystko lub wychowują tak jak sami byli wychowywani.

Bezradność. Często matki (a jak widać z listu Karoliny – ojcowie również) nie stają w obronie bitych dzieci. Wybierają przemoc zamiast konfliktu z partnerem.

Brak świadomości. Niektórym rodzicom wydaje się, że bicie można zrekompensować poprzez bycie czasami bardzo miłym i czułym rodzicem. Często są zdziwieni, że dzieci mają do nich po latach pretensje, bo przecież kupowali dziecku wszystko, co ono chciało.

Brak więzi. Bywa, że gdy coś szwankuje w relacji z dzieckiem, rodzicowi nie chce się szukać nowych dróg porozumienia i oddziaływania. Dlatego w sytuacjach kryzysowych rozładowuje frustrację biciem, co przynosi mu natychmiastową, ale tylko chwilową ulgę emocjonalną.

Brak wiedzy. W powszechnej opinii bicie nadal jest skutecznym środkiem dyscyplinującym dziecko.

Czytaj więcej: Klaps to przemoc? Dlaczego dorośli biją dzieci?


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI