Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123 RF
123 RF
15 grudnia 2011 in Wychowanie by redakcja-2

Komu ufają małe dzieci?

Dzieci już w wieku od 13 do 16 miesięcy rozróżniają osoby, którym mogą zaufać, a którym nie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wniosek taki wynika z nowych badań przeprowadzonych w Concordia University.

– Już niemowlęta dokładnie wiedzą, komu mogą zaufać. Stopień, w jaki potrafią wykorzystać tą umiejętność, wpływa jak będą układać sobie relacje z ludźmi w dorosłym życiu – mówi prof. Diane Poulin-Dubois z Wydziału Psychologii w Concordia University i członek Centrum Badań nad Rozwojem Człowieka.

Grupa 60 dzieci w wieku 13 do 16 miesięcy była testowane w ramach badań. Dzieci były podzielone na dwie grupy – jedną zajmowali się wiarygodni, znani dorośli, którzy zachowywali się przyjaźnie, wyrażając pozytywne emocje. Drugą – osoby im nieznane, „niepewne”, zachowujące się w dziwny sposób. Naukowcy obserwowali, czy po zapoznaniu się z tymi osobami, będą naśladować okazywane im emocje. Tylko 34 procent dzieci, którymi opiekowali się „niewiarygodni” dorośli, naśladowało ich. Natomiast aż 61 procent dzieci nauczyło się pozytywnych emocji.

To pokazuje, że dzieci będą naśladować zachowania wiarygodne i pozytywne – podsumowali naukowcy. – Zachowania nieuzasadnione są dla nich niewarte uwagi i nauki.
„W przeciwieństwie do takiego samego zachowania w wykonaniu niewiarygodne dorosłych jest interpretowany jako nieuzasadnione lub nieskuteczne, dlatego nie warto naśladować.”

Wyniki te dołączają się do coraz liczniejszych badań, które sugerują, że nawet niemowlęta są mistrzami w wykrywaniu, kto jest wiarygodny, a kto nie.

Źródło: Concordia University


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI