Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
30 października 2016 in Wychowanie by Ewa-Nowak

Rozmowa z dzieckiem o śmierci

Jesteś mamą? Bądź więc pewna, że w którymś momencie twoje dziecko zapyta o śmierć. To dla dzieci ważny temat.Ważny nie znaczy jednak, że drażliwy czy niebezpieczny. Tylko dla nas temat śmierci jest trudny; dla dziecka to taka sama sprawa jak dziesiątki innych informacji o funkcjonowaniu świata.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dzieci, gdy zetkną się ze śmiercią, nie są przerażone, tylko naturalnie zaciekawione. To dopiero my (smutna twarz, ściszony głos) straszymy je śmiercią. Przekazujemy im swoje lęki i brak zgody na kres życia. Od nas dzieci uczą się, jak patrzeć na śmierć i jak ją traktować. Dlatego zanim zaczniemy z dzieckiem taką rozmowę, warto zastanowić się, co chcemy dziecku przekazać: strach czy tylko informację.

Europejczykom szczególnie trudno rozmawiać o śmierci. Nadaliśmy jej wyjątkowo sugestywne, okrutne cechy. Wyobrażamy ją sobie w makabryczny sposób jako bezlitosną kostuchę. Skoro sami boimy się śmierci, nie chcemy nią straszyć dzieci i to dlatego tak trudno nam podjąć z nimi ten temat. Lęk przed „wywoływaniem wilka z lasu” jest w nas tak wielki, że szukamy sposobów, aby na ten temat z dziećmi nie rozmawiać.

Gdy będą starsze

Po co mówić takie rzeczy małemu dziecku? Po co mam je przerażać? Powiem im, gdy będą starsze – tak mówi wielu rodziców. Czy słusznie? Rodzice, którzy uporczywie i z założenia unikają tego tematu, robią to zawsze dla siebie, z powodu własnych lęków i niedojrzałości emocjonalnej. Absurdem jest oszukiwanie dziecka dla jego dobra. Im bowiem dziecko młodsze, tym w bardziej naturalny sposób można rozmawiać z nim na tematy tabu.

„Mamo, co się stało temu ptaszkowi, że tak dziwnie leży?” – to typowe, konkretne pytanie wielu dzieci. Jeśli nie odpowiesz, szybko zmienisz temat i każesz mu nie patrzeć, dziecko od razu zrozumie, że dzieje się coś złego. Ogromnym błędem wychowawczym jest odkładanie rozmowy. Ponadto rozmowa na trudne tematy buduje silną więź między tobą a dzieckiem. Warto zawsze pamiętać, że zdanie: „Z moją mamą da się o wszystkim porozmawiać” to najwyższy dowód uznania, jaki dziecko może wystawić swoim rodzicom.

Strony: 1 2 3 4 5


Strefa zakupów


tytulowa_braun-1

Praktyczny prezent pod choinkę? List do Świętego Mikołaja

Drogi Święty Mikołaju! Nie wiem, czy nie uznasz tego za niegrzeczne zachowanie, ale piszę do Ciebie z zuchwałym apelem – nie lansuj się nadmiernie przy ...
km_tyt

Prezent dla kobiety. Przewodnik po świecie zmysłów.

Zastanawiasz się, co kupić w prezencie mamie, żonie, siostrze, córce, przyjaciółce? Sięgnij po uniwersalny i prosty klucz, którym będziesz kierować się przy wyborze – zmysły. ...
grafika-tytulowa

Prezent dla osoby, o której niewiele wiesz

Jaki prezent wybrać dla osoby, którą tak naprawdę słabo znasz? Nie wiesz, czym się interesuje, o czym marzy i co lubi. W takim wypadku bezpiecznym ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI