Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ziemniak state of mind

Wyjątkowa bulwa wreszcie doceniona!

Ziemniak, kartofel, psianka, pyra, bulba, grula, kartoszka. Za każdym z tych słów stoi długa historia, najczęściej historia kryzysu – bo ziemniak, o czym zapominamy w dobie pokoju, nieraz w czasach historycznej zawieruchy ratował ludzi od śmierci głodowej. Ziemniak wplątał się też w politykę, kiedy w latach 50. ubiegłego wieku zaatakowała go stonka ziemniaczana, według bolszewickiej propagandy zrzucona przez amerykańskie samoloty w akcie „dywersyjno-sabotażowych działań” („Trybuna Ludu”, 1.06.1950 r.).

Kiedy wreszcie los okazał się dla naszego kraju łaskawszy, ziemniak po okresie ciężkiej i ważnej dla kraju pracy skromnie usunął się w cień, robiąc na stole miejsce bardziej egzotycznym i atrakcyjnym warzywom – eleganckim szparagom, wykwintnym brokułom, a nawet swoim zamorskim krewnym – patatom. Sam zamienił się w nijaką breję, niczym niewyróżniające się tło dla prężących się mięs ze schabowym na czele. Na domiar złego stanowił produkt wyjściowy do produkcji paszy dla świń i spirytusu, czym skazał się na plebejskie skojarzenia.

Kiedy dowiedziałam się, że w Warszawie powstały dwa sanktuaria ziemniaka, bardzo się ucieszyłam. Ziemniak bowiem to bulwa wyjątkowa. Ma pięć razy mniej kalorii niż makaron czy kasza, więcej witaminy C niż jabłka, sporo potasu i magnezu oraz błonnika, który obniża poziom „złego cholesterolu”. Oczywiście ten podany w najczystszej formie, najlepiej gotowany w mundurkach lub prosto z ogniska.

Pierwsze ziemniaczane miejsce to Okienko serwujące frytki take away (ul. Polna 22). Przed wizytą przeczytałam, że specjalizuje się w warszawskich frytkach prosto z Belgii! Nie powiem, bardzo byłam ciekawa, co kryje się za tą zagadką. Wraz z Kuchcikiem wypytaliśmy o to miłą panienkę z Okienka. Okazało się, że frytki faktycznie przyjeżdżają z Belgii w wersji gotowej, czyli zamrożonej. Warszawski kontekst, jak mniemam, zawdzięczają smażeniu na miejscu. Trochę zmartwił nas ten eksport-import, bo jak wiadomo, kilogram ziemniaków kosztuje złotówkę, a zrobienie z nich frytek wymaga tylko nieco czasu i umiejętności. Ale to podobna historia jak z makaronami i gnocchi we włoskich knajpach w Warszawie. Zamiast robić je na miejscu, zamawia się mrożone z Makro za 30 zł za kilogram.

Frytki z Belgii okazały się bardzo smaczne i niskobudżetowe (mała porcja – 5 zł, duża – 8 zł), choć nieco rozciapane. Wolę takie, które na języku nie zamieniają się w maź, ale to rzecz gustu. Spośród różnych sosów (1 zł) wybraliśmy duński (z cebulką, korniszonami i curry) o skandynawskim, słodko-kwaśnym smaku. Był tak smaczny, że wymazaliśmy go już w połowie porcji frytek.

Druga świątynia ziemniaka znajduje się nieopodal, w miejscu słynnej kawiarni Qfajka (ul. Śniadeckich 8). Groolami zachwycał się już Nowak i miał czym! Wielkiego ziemniaka ugniata się tu z masłem i żółtym serem, nie naruszając delikatnego mundurka (porcja z dwóch ziemniaków – 6 zł). Można wybrać różne nadzienia (od 2 zł do 6 zł), mnie najbardziej smakowały śledzie, bo to połączenie, za którym przepadam. Niestety fenomenalnej bulwie nie dorównuje ani atmosfera, ani wystrój tego miejsca. Tu się po prostu nie chce siedzieć. Nieprzytulne i zimne wnętrze próbowano ozdobić przypadkowymi gadżetami (przeróżne kwiatki, kotki itp.), ale nic tym nie osiągnięto. A przecież ziemniak to wdzięczny temat, łatwy do sfabularyzowania – można pokazać choćby ziemniaka kosmopolitę, który jak krasnal w „Amelii” zwiedza różne kraje. Właścicielom życzę odrobiny kreatywności i powodzenia, a do pełni szczęścia – zamiast stylizowanego pieca konwekcyjnego – prawdziwego pieca opalanego drewnem lub węglem, który nada ziemniakom wspaniałego aromatu.

A my? Jedzmy ziemniaki!

fot. Basia Starecka


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI