Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

29 kwietnia 2016 in Psychologia by Kasia Wezowski

Czy szczęście da się zmierzyć?

To, czy jesteś otwartym na świat optymistą, czy skłonnym do czarnowidztwa pesymistą, pozostaje przez większość życia takie samo. Ludzie, niezależnie od tego czy wygrali na loterii, czy zbankrutowali, po upływie roku a najdalej dwóch wracają do dawnego poziomu zadowolenia z życia. A może jednak przyrodzony poziom szczęścia można zmienić? - bada coach Kasia Wezowski.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
123rf.com

123rf.com

Niektórzy naukowcy uważają, że ze szczęściem jest jak z niskim, czy z wysokim ciśnieniem. Albo jesteś niskociśnieniowcem i już, albo nie i to, co możesz jedynie zrobić, to pić kawę rano lub dwie. Ludzie, którzy stracili bliską osobę przez pewien czas czują się o wiele gorzej, jednak potem ich poziom życiowej satysfakcji wraca do poziomu, jaki przejawiali zazwyczaj.

Tajemnica płatów czołowych

Richard Davidson, neurobiolog amerykański, badał na czym polega mechanizm odczuwania szczęścia w mózgu i odkrył, że zależy to od aktywności kory płatów czołowych. Wcześniej już było wiadomo, że uszkodzenie lewej części czołowego płata mózgu powoduje wzrost negatywnych emocji, szczególnie smutku i skłonność do płaczu. Jeżeli za to została uszkodzona prawa półkula mózgu w płacie czołowym, osoby minimalizowały swój wypadek lub nie docierały do nich smutne informacje, a za to mieli skłonność do śmiechu nie zawsze w odpowiednich momentach.

Davidson miał więc przeczucie, że uszkodzenia mózgu jednocześnie dają nam dużo informacji o tym, co się dzieje w zdrowych mózgach. Przeprowadził badania EEG na temat stylów afektywnych ludzi zdrowych i odkrył, że jeżeli aktywność mózgu jest wyższa stale w lewej części płata czołowego mózgu, to osoby badane odczuwały entuzjazm, wesołość, radość życia i miały wysokie poczucie spełnienia. Miały też poczucie większej kontroli nad swoim życiem, lepszych relacji osobistych, sukcesu zawodowego oraz sensu życia. Z kolei jeżeli wyższa aktywność mózgu dotyczyła prawej części płata czołowego mózgu, wtedy ludzie relacjonowali obecność negatywnych emocji, włączając w to: zmartwienie, lęk, smutek. Nie byli zadowoleni ze swojego życia i rzadko odczuwali radość. Czuli, że nie mają kontroli nad swoim losem. Byli niezadowoleni z przebiegu swojej pracy i osobistych relacji. Jeżeli przechylenie w kierunku aktywności prawej części płata czołowego jest bardzo duże, wtedy osoba jest narażona na wysokie ryzyko wpadnięcia w kliniczną depresję.

Czy jednak jesteśmy skazani na wynik biologii naszego mózgu?

Richard Davidson uznawał, że kąt przechylenia aktywności w kierunku prawej lub lewej części płata czołowego jest stały w przypadku dorosłych. Jako dzieci cały czas kształtujemy to przechylenie, więc możliwe jest, że depresyjne od urodzenia dziecko wyrośnie na bardzo pewną siebie i optymistyczną jednostkę. Ktoś, kto był wesołym dzieckiem, może jako dorosły stać się mrukliwym zrzędą, widzącym same negatywne aspekty wydarzeń. Dopiero, kiedy osiągamy wiek dorosły, poziom naszego samopoczucia stabilizuje się.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI