Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Gdy strach i rutyna ograniczają nasze życie

fot.123rf
Wstajesz rano wypoczęta i idziesz do pracy. Przepełnia cię zachwyt. Masz poczucie, że robisz absolutnie to, do czego zostałaś stworzona. Żyjesz z pasją… Jeśli nie jest to opis twojego poranka, może trzeba się zatrzymać i zadeklarować, że odtąd będzie inaczej?

Głównym źródłem motywacji wszystkich ludzi jest pragnienie wyrażania siebierealizacji marzeń – a więc doświadczanie wolności osobistej. Aby jednak z niej korzystać, potrzebujemy odrzucić strach i rutynę, które kontrolują nasze życie. A to nie lada wyzwanie. – Naszym obowiązkiem jest zamiana myśli i działań, które są destrukcyjne, na takie, które mogą stać się fundamentem swobodniejszego i szczęśliwszego życia – uważa Brendon Burchard, jeden z najbardziej rozchwytywanych trenerów rozwoju osobistego. Zalicza się go do grona 100 najpopularniejszych osób publicznych obserwowanych na FB. Jest też autorem bestsellerów, w tym „Manifestu motywacji”. I cóż, trudno się z nim nie zgodzić. Burchard uważa, że jeśli nie żyjemy przepełnieni radością i nie czujemy spełnienia, potrzebny nam jest wewnętrzny bunt, który popchnie nas na właściwe tory i skłoni do wygłoszenia własnego manifestu.

Wyższy poziom egzystencji

Dlaczego gram o tak małą stawkę? Dlaczego pokornie biorę udział w tym szaleńczym biegu? Dlaczego błąkam się po labiryntach przeciętności? Dlaczego marnuję tyle czasu na to wszystko, co mnie rozprasza? Dlaczego? Skoro mogę korzystać z nieograniczonej wolności, z bezmiaru determinacji, kreatywności, niezależności – z samej siebie. To pytania, jakie trzeba sobie zadać w chwili buntu. Jak mówi Brendon Burchard, w życiu przychodzi taki moment, w którym należy stanąć przed zwierciadłem sensu i zadać sobie pytanie: „Dlaczego żyję jak mysz, skoro los dał mi serce lwa?”. Zaraz po nim pojawi się następne: „Czy poczucie bezpieczeństwapragnienie akceptacji nie czynią mnie niewolnicą nudy?”. Aż wreszcie trzeba będzie zdecydować: „Czy jestem gotowa osiągnąć kolejny poziom egzystencji?”.

Jeśli odpowiedź brzmi: TAK, czas na deklarację osobistej siły. A, jak twierdzi Burchard, największa siła człowieka tkwi w jego zdolności do niezależnego myślenia, a także do wyznaczania własnych celów i decydowania o swoich upodobaniach oraz działaniach. – Każdy z nas wykazuje psychiczne predyspozycje do kierowania własnym losem, odczuwa biologiczny imperatyw rozwoju i potrzebuje doświadczać duchowej radości z dokonywanych wyborów – przekonuje Burchard.

Deklaracja niepodległości

Zdaniem Burcharda należy bezwzględnie odrzucić sposób życia, który ogranicza nasze możliwości i naszą niezależność, powstać na nowo i bez skrępowania przekroczyć bramę wielkości. Warto przy tym mieć świadomość, że impuls do zmiany nie przyjdzie z zewnątrz, to my mamy podjąć decyzję o wspięciu się na wyższy poziom świadomości i radości. Ale najpierw trzeba będzie spojrzeć prawdzie w oczy. Przyznać, że zapomnieliśmy o naszej prawdziwej naturze i mocy, że oddaliśmy władzę nad swoim życiem innym, w tym przypadkowi i przeciętności. Wtedy zyskamy szansę na dostrzeżenie własnego potencjału i ustalenie, co nas pcha do przodu, co każe codziennie wstawać i iść do pracy.

Zobacz 9 deklaracji Burcharda

Przeczytaj Motywacja w dwóch ważnych krokach


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI