Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
10 lutego 2016 in Psychologia by Krzysztof Boczek

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną i zdrowie?

To tak proste ćwiczenia, że można je opanować w ciągu jednego dnia. I wykonywać codziennie. Efekt? Jesteś bardziej zrelaksowana i świadoma ciała. Z instruktorami UNIVERSAL HEALING TAO, Moniką Jędrzejewską i Maciejem Panabażysem, rozmawia Krzysztof Boczek.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czym jest Universal Healing Tao? Jak dla mnie to połączenie medytacji ruchowej z medytacją uważności.

Maciej Panabażys: Ciężko to tak prosto zdefiniować. UHT to cały ciąg różnego rodzaju ćwiczeń zbudowanych na zasadzie edukacji uniwersyteckiej, czyli z coraz wyższymi poziomami. Jest medytacja mindfulness, praca z ciałem, masaże, automasaże… Różne metody, które służą szybszemu i zdrowszemu wdrożeniu zmiany, jaką ten system ma przynosić.

A jeśli ktoś chciałby sobie wyobrazić te ćwiczenia, do czego byłyby podobne?

Monika Jędrzejewska: Chyba bardziej do tai-chi niż jogi. Ćwiczenia UHT są bardzo proste i mogą je wykonywać osoby z niską sprawnością fizyczną, a nawet z trudnościami mentalnymi. Są wzbogacone o medytacje i pogłębianie świadomości. Ale ich cel to coś więcej niż tylko dobrostan ciała. Bo pierwszym efektem jest równowaga emocjonalna – zmiany w ciele powodują zmiany w świadomości.

Czyli UHT może pomagać ludziom w depresji, zmagającym się z huśtawkami emocjonalnymi?

M.J.: Tak, ale też cierpiącym na bezsenność, melancholię. Taka osoba, ćwicząc UHT, nie myśli o swoim stanie psychicznym, tylko skupia się na ciele, na tym, co się w nim dzieje. Stopniowo ten stan tak się wyrównuje, że wysyła do umysłu sygnał o pozytywnej zmianie. A ten równoważy rozkołysane emocje.

A jak to działa w przypadku depresji?

M.J.: Jesteśmy psychofizyczni. Kiedy człowiek się denerwuje, to skraca mu się oddech. To atawizm z czasów, gdy zaatakowani mieliśmy do wyboru dwie strategie: walczyć albo uciekać. W obu tych opcjach zaciskają się naczynia krwionośne, napinają mięśnie i powięzi, by chronić wnętrze ciała przed atakiem. Obecnie tak samo reagujemy, nawet jeśli nic nie chce nas zjeść. Ale dzisiaj mamy inne zagrożenia. Przed trudną rozmową z szefem reagujemy tak, jakbyśmy mieli wejść do jaskini pełnej tygrysów. Jeśli więc w takiej sytuacji włączymy „moduł relaksu” – będziemy głęboko oddychać brzuchem – i nauczymy się tego automatyzmu, to nawet jeśli dostaniemy z mózgu sygnał „red alert”, nasze ciało ma szansę zareagować rozluźnieniem. A mózg dostanie informację zwrotną: „Jest OK”. Będziemy mogli wtedy zebrać myśli, znaleźć lepszą odpowiedź, trafne kontrargumenty.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI