Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
15 listopada 2015 in Psychologia by redakcja

Kto się boi samotności?

Dla dojrzałej emocjonalnie osoby przebywanie w samotności do nic nadzwyczajnego. Są jednak tacy, dla których samotność oznacza strach i porzucenie. Jak sobie z tym poradzić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Lęk przed rozstaniem jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, zazwyczaj szczególnie intensywny jest ok 8-11 miesiąca, a potem słabnie. Półtoraroczny malec zaczyna rozumieć, że mama odchodzi i pojawia się z powrotem, radzi sobie z jej nieobecnością. To działa pod warunkiem, że pomiędzy tą dwójką nawiązała się już wystarczająca więź – przedwczesne rozstania mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Ci, którzy za wcześnie doświadczyli nieobecności matki – fizycznej albo psychicznej jako dorośli częściej odczuwają problemy z doświadczaniem samotności. Trudniej przychodzi im zaufać, że więź emocjonalna może być równie silna na odległość. Czują potrzebę ciągłego upewniania się, że ktoś ich lubi, kocha, myśli o nich. Z lęku przed odrzuceniem mogą mieć problem z poszanowaniem granic innych albo chcieć kontrolować partnera.

Ale przyczyn niechęci do samotności jest więcej. Niekiedy jest to prostu kwestia przyzwyczajenia – osoby, które były bardzo związane z rodzeństwem, więc w dzieciństwie praktycznie nigdy nie były same, a potem szybko założyły własny dom i znów cały czas spędzały z rodziną, zwyczajnie nie umieją spędzać czasu bez towarzystwa. Warto więc, by planowały i „obłaskawiały” samotność: słuchały przyjemnej muzyki, oglądały zdjęcia, jadły dobry posiłek, medytowały czy modliły się. W ten sposób budują pozytywne skojarzenia związane z chwilami spędzanymi tylko ze sobą.

Silniejsze emocje przeżywają ci, dla których samotność oznacza uwolnienie innych lęków, takich jak strach przed ciemnością czy strach przed powracającymi atakami choroby. Jeszcze inna jest sytuacja osób, które przeżyły różne traumy i w samotności boją się o własne bezpieczeństwo. W przypadkach poważnych zaburzeń lękowych, zwłaszcza zespołów stresu pourazowego najczęściej niezbędna jest pomocy specjalisty: psychologa lub psychiatry. Ale jest o co walczyć – warto nauczyć się przebywać w samotności bez lęku, bo to wspaniała odskocznia od codziennego zgiełku.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI