Badania na temat samotności wskazują na jej przyczyny oraz na to, jak sobie z nią radzimy.
Pierwszy wymieniany przez badanych powód samotności to lęk. Przede wszystkim przed odrzuceniem, następnie krytyką, odkryciem że nie jest się doskonałym.
Ankietowani przez portal www.psychocentral.com odpowiadali też, że boją się interakcji z ludźmi, tego że sobie nie poradzą, że ich granice zostaną przekroczone a oni nie zachowają wewnętrznej integralności.
Okazuje się, że większość samotnych to ludzie emocjonalnie wrażliwi, którzy izolują się od nieprzyjemnych uczuć. Lękają się oni doświadczyć ich w związkach. Przyznali się do tego, że i w relacjach społecznych, na przykład w pracy nie odkrywają kim są. Ich poziom nieufności do ludzi jest wysoki.
Są wśród nas samotni, którzy za przyczynę swojej samotności podają oddalenie od rodziny (fizyczne i emocjonalne), ale zdecydowana większość mówi o braku tej jednej jedynej bliskiej osoby.
Sposoby radzenia sobie z samotnością są różne. Czytelnicy portalu najczęściej mówią o znalezieniu głębokiej, duchowej przyczyny tego stanu rzeczy. Podstawowym sposobem łagodzenia samotności jest czytanie (71, 6 proc.) i oglądanie telewizji (48, 9 proc.). Hobby, terapia, wolontariat, zwierzęta, twórcze działania to kolejne antidotum na samotność. O relacjach online napisało w ankietach aż 45,4 proc. Dużo osób stara się znaleźć radość w małych rzeczach, medytuje i praktykuje uważność. Prawie 60 proc. wierzy, że będąc samotnym można doświadczyć szczęścia. Mówią oni o tym, że nie czują się samotni z rodziną, czy w towarzystwie ukochanego zwierzaka. Jednak taka sama ilość osób twierdzi, że takie chwile sprawiają, że bycie samemu jest jeszcze bardziej dotkliwe.