Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Mentalne ćwiczenie dla czterdziestolatki

fot.123rf
8 marca 2016 in Psychologia by Renata Mazurowska
Ćwiczenie ze straty.

Mnisi buddyjscy usypują przez wiele dni kolorowe, misterne mandale, poświęcają na to wiele dni, a później, gdy skończą, niszczą je, ścierają piękne wzory, a kolorowy piasek wsypują do wody, która wraz z nurtem zabiera energię i czas poświęcone na zbudowanie mandali. To jest ćwiczenie, które ma uzmysłowić, że na tym świecie nic nie jest trwałe, żeby nie przywiązywać się do efektu i pozwalać odchodzić rzeczom, ludziom, ale i czasowi…

Ty nie musisz usypywać mandali, choć oczywiście możesz, ale warto poćwiczyć się w poczuciu, jak to jest godzić się na zmiany, na przemijanie, nietrwałość.

Poświęć godzinę swojego czasu na zrobienie rzeczy pięknej, wartościowej – bądź w tym uczciwa. To może być ozdoba do domu lub biżuteria, cokolwiek, co potrafisz zrobić, ale w sposób zaangażowany, który odczujesz jako inwestowanie umiejętności, czasu, zdolności itd. Potem to zniszcz z myślą, że uroda rzeczy jest częścią życia i że radością może być nie tylko posiadanie czegoś, ale też tworzenie, bycie w tym. Tu i teraz.

Gdy już to zniszczysz, sprawdź, jak się z tym czujesz.
Jakie uczucie jest dominujące. Zapisz, jakie myśli się pojawiają, a za myślami – jakie uczucia.

To ćwiczenie, oprócz tego, że pokazuje nasz stosunek do przemijania i do przywiązania, może być też dobrym punktem do zastanowienia się nad własnym wpływem na rzeczy i świat. To, co zewnętrzne, trudno kontrolować, jedyne, co możemy zatrzymać, jedynym, na co mamy wpływ, jest nasz świat wewnętrzny – jak o sobie i o rzeczywistości myślimy i co z tym zrobimy.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI