Na czym polega dogoterapia?

123rf.com

Terapia przy obecności psów może być nie tylko przyjemna, ale także bardzo efektywna. Dogoterapia posiada wiele zastosowań dzięki czemu doskonale sprawdza się niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjentów.
Dogoterapia obejmuje bardzo szerokie spectrum aktywności z udziałem psów i ludzi. Odnosi się więc zarówno do terapii dzieci z autyzmem wspomaganej obecnością psa, zajęć dla seniorów, jak i do swobodnej zabawy z psem pikniku szkolnym. Zajęcia sprawdzają się niezależnie od wieku uczestników. Mogą także służyć rozwijaniu niektórych kompetencji przydatnych w pracy, takich jak asertywność czy komunikacja w zespole.

Przebieg zajęć różni się w zależności od celu, np. czytanie psu na głos lub na odczytywanie słów z tabliczek wskazywanych przez zwierzę będzie może wspomagać naukę czytania, funkcje motoryczne można rozwijać przez naśladowanie sztuczek wykonywanych przez zwierzę lub wspólne wykonywanie z nim określonych zadań. Dogoterapia może także koncentrować się na poprawie nastroju odbiorców poprzez prosty kontakt fizyczny z psem, głaskanie, przebywanie obok siebie. Przynosi to duże korzyści zwłaszcza u osób długotrwale hospitalizowanych czy przebywających w domach opieki. Dzięki psom pacjenci ćwiczą z większą radością – są bardziej zmotywowani, aby mocniej rzucić psu piłkę czy przejść dodatkowe kilka kroków, by wrzucić mu smakołyk do miski. Żmudne i często nudne ćwiczenia nabierają większego sensu i są wykonywane dużo chętniej.

Warto jednak pamiętać, że zamierzony skutek przyniosą jedynie zajęcia z wykwalifikowanym prowadzącym. Sama interakcja z psem – choć bez wątpienia bardzo przyjemna – bez właściwiego pokierowania nie spełni swojej funkcji. Dlatego też terapię logopedyczną dla dzieci powinien prowadzić logopeda, który ma odpowiednio wyszkolonego i przygotowanego psa, a zajęcia trenerskie dla dorosłych – trener specjalizujący się w szkoleniach miękkich. Obecność zwierzęcia sprawia, że uczestnicy zajęć szybciej i chętniej nawiązują kontakt z prowadzącym, zapominają o stresie, są bardziej otwarci na interakcje społeczne.

na podst. info. Maxi Zoo

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link