Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
5 marca 2015 in Psychologia by redakcja

Potrzeby i pragnienia

W świadomości osób dojrzałych istnieje pewna wyobrażona linia, która wyraźnie rozgranicza „pragnienie” i „potrzebę”. Niestety, wielu z nas często myli te pojęcia. Pragnieniem jest to, co „pragnąłbym” by się spełniło, ale nie „potrzebuję”, podczas gdy potrzeba jest czymś, bez czego naprawdę NIE mogę funkcjonować.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W rzeczywistości – niezależnie od punktu widzenia – potrzebami istoty ludzkiej są picie, jedzenie i ochrona przed klimatem – jeśli miejsce, w którym mieszkasz, charakteryzuje się surowym klimatem. Nic więcej.

Dobrze jest mieć pragnienia, to naturalne. Pragniemy posiadać rzeczy, bawić się, żyć wygodnie, być kochani, kochać... i wszystkie są uprawnione, jeśli tylko nie przemienimy ich zabobonnie w potrzeby. I jest tak, że pragnienia dostarczają przyjemności, a wymyślone potrzeby tworzą niepewność, niezadowolenie, lęk i depresję. Wydaje się jednak, że my, ludzie, mamy silną skłonność do tworzenia wyobrażonych potrzeb na podstawie uprawnionych pragnień.

Norma była kobietą młodą, piękną i inteligentną. Odebrała dobre wykształcenie  w rodzinnym Meksyku, a teraz mieszkała w Barcelonie, oddając się swojej pasji, pisaniu. Opublikowała kilka książek w hiszpańskich i francuskich wydawnictwach, choć nie sprzedawały się w wysokich nakładach. W każdym razie zarabiała przyzwoicie jako tłumaczka na niepełnym etacie. A jednak jej życie wewnętrzne było katastrofalne. Często doświadczała lęku, świat wydawał jej się odstręczający i wrogi, a nade wszystko zadręczała się, że w trzydziestym roku życia nie jest jeszcze znaną pisarką. Norma mówiła mi:

– Kiedy przychodzę do lekarza, czuję się okropnie, bo widzę, że on czy ona robią karierę, do czegoś doszli. A ja jestem tylko zwykłą tłumaczką na trzy czwarte etatu. Wstyd mi.

Norma czuła się gorsza nie tylko względem lekarzy, ale także względem każdego, kto w jej przekonaniu osiągnął sukces zawodowy. Dla niej potrzebą było zostanie sławną pisarką, i jak mi wyznała, ta presja nie pozwalała jej czerpać radości z pisania, bo gromadziła się w niej frustracja. Ten przykład ukazuje efekt sztucznego pompowania pragnienia tak długo, aż stanie się potrzebą.

Tworzenie sztucznych potrzeb powoduje zaburzenia emocjonalne, i to bez względu na to, czy są one zaspokajane, czy nie, gdyż:

  • Jeśli ci się nie udaje, jesteś przegrany…
  • Jeśli ci się udaje, zawsze możesz to stracić… i tak wprowadzasz do swojego umysłu strach i niepewność.

Pragnienie/Potrzeba

Jak napisałem wcześniej, wszystko wydaje się wskazywać na to, że my, istoty ludzkie, rodzimy się ze skłonnością do zmieniania pragnień w potrzeby. To problem powodowany przez naszą kreatywną wyobraźnię, która bywa bronią obosieczną.

Lecz jeśli chcemy osiągnąć dojrzałość, musimy tej skłonności unikać i zawsze  trzymać na wodzy pragnienia, które są dobre, jeśli służą tylko rozrywce w życiu. W życiu, które już jest szczęśliwe samo w sobie.

Jeśli pragnienia się nie spełniają, nic się nie dzieje: nie są niezbędne, abyśmy czuli się spełnieni, abyśmy korzystali z naszych innych możliwości. Faktem jest, ze poza piciem i jedzeniem nierozsądnym jest „potrzebować” czegokolwiek więcej: miłości, towarzystwa, rozrywki, kultury, seksu…

Fragment pochodzi z książki „ Twój umysł na detoksie”, Wydawnictwo MUZA, 2015, s.304Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI