Wszystko dobrze

123rf.com

Nasze organizmy, mimo że zbudowane z wielu drobnych i delikatnych części, SĄ SILNE, ukierunkowane na życie. Życie w nas, to potężna moc, strumień energii, który samoistnie zmierza ku zdrowiu i radości. Ale trzeba mu trochę pomóc.
Pełnia i bogactwo towarzyszą nam każdego dnia. Możemy zdecydować, że będziemy je widzieć. Możemy wzmacniać siłę życia w nas poprzez obcowanie z ludźmi, którzy w nas wierzą, cieszą się nami.

reklama

Biologicznie zostaliśmy wyposażeni tak, by zmierzać do zdrowia, harmonii i pełni – mówił mi Aleksander Perski, profesor psychologii klinicznej w Instytucie Karolińska w Sztokholmie. Nasze ciała wyposażone są w doskonałe, potężne procesy ochronne, wzmacniające i regenerujące. Proces odradzania się komórek trwa nieustannie – w każdej z nich dokonuje się 25 milionów zmian na sekundę! Tak w ciągu doby przemieszcza się około dwóch kilogramów ciała; uszkodzone, osłabione komórki zanikają, a na ich miejsce powstają nowe. W ciągu całego życia w ten sposób przekształca się 70 ton komórek! To naprawdę niewiarygodne, na jaką skalę odbywa się ta odnowa. Wystarczy popatrzeć na gojenie się ran. Albo na operację wątroby. Przeszczepia się choremu jedną czwartą wątroby i ona odrasta, po dwóch tygodniach jest już w pełnym wymiarze, nie ma śladu po przeszczepie.

Nie dość rewelacji: nasz organizm jest wyposażony w ogromną ilość części zamiennych, komórek zwanych macierzystymi, które nie pełnią żadnej określonej funkcji, lecz są strategicznie rozmieszczone w całym ciele, od stóp aż po mózg. Są utrzymywane przez organizm w pełnej gotowości. W razie katastrofy, gdy z jakichś powodów zawiedzie system regeneracji, włącza się rezerwowy system komórek macierzystych. To widać na przykład przy złamaniach kości, w ciągu paru sekund rezerwowe komórki kostne zaczynają budować kość na nowo.

W krainie obfitości

Żyjemy w świecie obfitości, zwracają uwagę biolodzy (między innymi Hoimar von Ditfurth w książkach o mądrości natury). Na Ziemi jest więcej pokarmu, niż kiedykolwiek mogłyby spożyć zamieszkujące ją istoty. Słońce wytwarza więcej energii, niż Ziemia mogłaby kiedykolwiek zużyć. Drzewo rodzi więcej kwiatów, niż potrzebuje. Gdy powstawało nasze życie, miliony plemników wyruszyły w drogę, by zapłodnić jedno z tysiąca jaj czekających na to w organizmie naszej matki. Zadaniem wiśni jest to, by w trakcie swego życia dać początek dwóm kolejnym drzewom wiśniowym. W tym celu rodzi ona każdej wiosny tysiące kwiatów, a w ciągu lata tysiące owoców, ciesząc tym nasze oczy oraz dając pokarm tysiącom owadów i ptaków.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »