Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 września 2015 in Psychologia by redakcja

Startuje kampania społeczna „Twarze depresji”

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja dotyka 350 milionów osób na świecie. 1 października 2015 rozpocznie się kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się trzysta pięćdziesiąt milionów ludzi na świecie, najwięcej w przedziale wiekowym 20-40 lat. Depresja zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych świata świata, a w 2020 r.  choroba niedokrwienna serca i depresja  będą głównymi przyczynami niepełnosprawności społeczeństw.

Czym tak naprawdę jest depresja? Upraszczając, można określić ją jako stan długotrwałego obniżenia nastroju. Szacuje się, że co trzecia osoba, która wyszła z domu i zniknęła bez śladu, chorowała na depresję. Koszty ponoszone z jej powodu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2013 r. wyniosły aż 762 miliony złotych. Z kolei na leczenie  pacjentów z depresją w 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 163,5 miliona złotych. Suma kosztów poniesionych przez ZUS i NFZ w 2013 r. w związku z depresją daje prawie miliard złotych. Warto w tym miejscu podkreślić, że co drugi Polak nie podejmuje leczenia depresji, a więc skala problemu jest znacznie większa.

Depresja dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Coraz więcej panów widzi świat w czarnych kolorach i nie wie, jak poradzić sobie z chorobą, która odbiera im siłę i sens życia. Aż trzykrotnie więcej mężczyzn niż kobiet popełnia samobójstwo. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2014 roku aż 6165 Polaków odebrało sobie życie. Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną.

1 października 2015 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS przy ulicy Chodakowskiej 19/31 w Warszawie odbędzie się konferencja inaugurująca kampanię „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”  organizowana przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Kampania ma na celu przełamanie stereotypów i walkę ze stygmatyzacją osób chorych. Ambasadorami akcji zostały osoby, które same doświadczyły depresji, m.in. dziennikarz Andrzej Bober, pisarz Tomasz Jastrun, dziennikarka Joanna Racewicz, historyk filozofii Kamil Sipowiczowi oraz aktor Piotr Zelt. Inicjatywę  wspiera Ewa Błaszczyk – aktorka, współzałożycielka Fundacji „Akogo?” i Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik”, dziennikarze Jarosław Gugała, Marta Kielczyk, Maciej Orłoś oraz Tomasz Wolny.

mat.pras. SWPS


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI