Nierozpoznana depresja

depresja
123rf.com

Depresja jest chorobą, którą czasami trudno rozpoznać. Jej objawy można mylnie zinterpretować. Pozostajemy wtedy bez trafnej diagnozy i bez leczenia.
1. Depresja nie musi mieć trudnego przebiegu

Nie zawsze depresja objawia się tak, że nie można przestać płakać i wstać z łóżka. Dla wielu ludzi jest to narastające uczucie smutku i coraz gorszego radzenia sobie ze skutkami stresu. Obniża się też zainteresowanie życiowymi aktywnościami – nie mamy ochoty na spotkania ze znajomymi, na czytanie książek czy oglądanie filmów. Powoli następuje wycofanie z życia.

2. Depresja może wydawać się logiczną odpowiedzią na wyzwania życia

Depresja często pojawia się po traumatycznych doświadczeniach życiowych albo jako reakcja na długotrwały stres. I wtedy bierzemy ją jako logiczną konsekwencję tego, co się zdarzyło, nie traktując jako chorobę. Wówczas mamy nadzieję, że niepokojące objawy same miną, tak jednak zazwyczaj się nie dzieje.

3. Depresja może objawiać się drażliwością nie smutkiem

Duża drażliwość, kiedy reagujemy niecierpliwością i złością, też może oznaczać depresję. Stajemy się wówczas krytyczni i nieustannie pobudzeni. Zwykle, jeśli przyjrzymy się sobie okazuje się, że możemy mieć również kłopoty ze snem lub nie mieć apetytu. A to oznacza, że możemy chorować na depresję.