Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

49661866 - condom with heart on wooden table
49661866 - condom with heart on wooden table
13 lipca 2016 in Seks by redakcja

7 faktów o prezerwatywach, których możesz nie znać

Prezerwatywa to najczęściej stosowany środek antykoncepcji. Tłumaczymy, jak prawidłowo jej używać. Zobacz, czy na pewno robisz to właściwie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nie tylko jako zabezpieczenie
Prezerwatywy zabezpieczają partnerów przed niepożądaną ciążą oraz chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą być jednak stosowane również w celu urozmaicenia seksu i wzmocnienia doznań kochanków. Do tego służą prezerwatywy specjalne: kolorowe, smakowe, z wypustkami. – Nowe kształty, żebrowania i wypustki w kondomach dodatkowo stymulują partnerkę przy penetracji. Można je również stosować na wibratory czy dilda, żeby spotęgować swoje doznania – tłumaczy Anna Moderska, edukatorka seksualna, ekspertka współpracująca z Fun Factory, producentem gadżetów erotycznych oraz prezerwatyw.

Dwa w jednym

Panie lubią gumki z wypustkami, a co z panami? Prezerwatywa pomaga panom cieszyć się dłużej seksem. Prezerwatywy przedłużające stosunek są ciaśniejsze u podstawy, więc dłużej utrzymują wzwód. Działają jak pierścień erekcyjny.

Przy każdej pozycji i każdej zmianie

Kondomy powinno się stosować zawsze, gdy masz styczność z płynami ustrojowymi partnera: przy seksie waginalnym i analnym, ale również przy oralnym. – Przy seksie oralnym prezerwatywa chroni przed zakażeniem rzeżączką, wirusem HIV czy bakteriami z grupy chlamydie. Jeśli lubimy bawić się na całego, zmieniać pozycje i kierunki, pamiętaj, by przy każdym przejściu analno-oralno-waginalnym powinniśmy zmienić również prezerwatywę. Nawet przy przeżywaniu największych rozkoszy, nie można zapominać o higienie i bezpieczeństwie – ostrzega ekspertka.

Gdy gadżet zmienia właścicieli i części ciała

Jeśli podczas seksu używamy prezerwatyw, a do zabawy dołącza gadżet erotyczny, np. wibrator, koniecznie trzeba go również zabezpieczyć kondomem. – Tu obowiązuje ta sama zasada higieny: wymieniamy prezerwatywę na nową, gdy gadżet zmienia partnera oraz miejsce penetracji – tłumaczy ekspertka Fun Factory.

Dla wegan osobne

Są na sali weganie? Mogą teraz doznać szoku – przy produkcji większości lateksowych prezerwatyw używa się kazeiny, czyli białka z mleka. To składnik, który sprawia, że gumka jest gładka i delikatna. Na rynku są dostępne prezerwatywy bez kazeiny, wegańskie, choć w Polsce nie są jeszcze popularne.

Lateks nie lubi olejów, a silikon silikonu

Żeby zmniejszyć tarcie podczas stosunku z użyciem prezerwatyw, często stosuje się lubrykanty. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać ten na bazie wody lub silikonu, a nie tłuszczu, ponieważ wszelkie oleje niszczą lateks i prowadzą do uszkodzenia prezerwatywy. Żelu na bazie silikonu nie można stosować do gadżetów erotycznych wykonanych z silikonu medycznego, dlatego najbardziej uniwersalnym wyjściem będzie wybór lubrykantu wodnego.

Co po wszystkim?

Jeśli już uda się prezerwatywę dobrze założyć, przyjemnie zużyć i bezpiecznie zdjąć, warto pomyśleć, gdzie ją wyrzucić. Ekolodzy na całym świecie apelują, żeby nie zostawiać zużytych kondomów na łonie przyrody ani nie wyrzucać ich do toalety. Pozostawione w lesie, na plaży czy pływające w rzekach i morzach kuszą zwierzęta, które myśląc, że to pożywienie, połykają gumę, czym narażają się na zatkanie przewodu pokarmowego i rychłą śmierć. Zużytą prezerwatywę należy zawinąć w papier toaletowy lub chusteczkę i wyrzucić do śmieci zmieszanych, natomiast papierowe i plastikowe opakowanie do segregowanych śmieci suchych.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI