Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
30 października 2014 in Seks by Julita Czarnecka

Bycie mamą w pojedynkę

Czasami nazywają się mamami-singielkami. Nie udało im się do tej pory zbudować szczęśliwej relacji z partnerem, ale były pewne, że chcą mieć dziecko i być spełnionymi mami.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Do napisania tego tekstu zainspirowały mnie listy, jakie dostaje od samodzielnych mam. Tak, samodzielnych, a nie samotnych. Samotna to inaczej osamotniona i kojarzy się z izolacją społeczną. A wiele kobiet to mamy z wyboru. Zostały mamami, bo taką decyzję podjęły. I nie są samotne, bo mają wsparcie w najbliższych, choć nie w partnerze.

Wiele z nich ma negatywne doświadczenia w budowaniu trwałych relacji z mężczyznami, niektóre miały tylko przelotne znajomości damsko-męskie. Łączy je to, że wiedziały, że chcą spełniać się w macierzyństwie, nawet wtedy, gdy nie będą miały przy sobie męża czy stałego partnera.

Pomysł na dziecko

W moich badaniach pojawiały się singielki, które jeszcze nie były mamami, a które przyznawały, że chciałyby mieć dziecko bez stałego partnera i nawet niektóre z nich miały na to konkretny pomysł. Jedne chciały skorzystać z banków spermy. Inne miały zamiar umówić się ze znajomym mężczyzną, który też chciał mieć dziecko. A jeszcze inne liczyły, że zajdą w ciążę podczas namiętnego romansu i nigdy nie powiedzą mężczyźnie, z którym o tym fakcie.

Chciałam podkreślić, że nie wszystkie singielki, z którymi rozmawiałam, podzielały to zdanie. Część nie chciała mieć dziecka bez założenia przez siebie własnej rodziny. Jednak kilka tych, które chciały realizować się w roli samodzielnej mamy, przyznawały, że dziecko będzie ich rodziną i że pozostanie „ich” na zawsze.

Mężczyźni w ich życiu przychodzili i odchodzili, a dziecko będą miały „na zawsze”, będzie ich towarzyszem życia. I w pewnym sensie oczywiście tak jest, bo stajemy się rodziną, mamy ze sobą kontakt, wspieramy się wzajemnie, spędzamy razem czas. Jakie zatem są uwarunkowania decyzji o byciu samodzielną mamą?

Mój partner nie chciał mieć dziecka

Jeden ze scenariuszy, który pojawiał się w wypowiedziach, dotyczył faktu, że poprzedni partnerzy nie chcieli mieć dziecka. Niektóre z wypowiadających się na ten temat kobiet przyznawały, że żyły w udanych związkach, dopóki chciały być „bezdzietne z wyboru”. Jednak kiedy ich partnerzy zaczęli odczuwać „zbyt” silną presję w kierunku posiadania potomstwa, opuścili swoje partnerki.

– Byłam w szczęśliwym związku ponad dziesięć lat – opowiada Magda. – Na początku liczyła się dla nas kariera, zarabianie pieniędzy, zwiedzanie świata, bo bardzo dużo podróżowaliśmy. Kupiliśmy i urządziliśmy piękny dom pod Warszawą. Mieliśmy stanowiska. Ale jak skończyłam 38 lat, zaczęłam myśleć o dziecku. Byliśmy fajną parą, tak mi się wydawało, i zaczęłam rozmawiać z moim partnerem o powiększeniu rodziny. Nie był zachwycony. Mówił, że mu tak dobrze, że nie chce zmian, że nie chce zmieniać wygodnego życia na „pieluchy, kolki i sraczki” – jak to nazywał. Nasze pertraktacje trwały rok i w końcu się rozstaliśmy. Zaszłam w ciążę, kiedy miałam 40 lat. Znajomi nie wiedzą, że skorzystałam z banku spermy. Niby wszyscy nowocześni, ale myślę, że kiepsko by to przyjęli. Na pytanie, kto jest ojcem, odpowiadam, że to moja sprawa i w przyszłości mojego dziecka. Jestem szczęśliwa, wychowuję swojego synka sama i wiem, że to była najlepsza decyzja w moim życiu. Nie rozumiem tylko mojego byłego partnera, który nigdy się nie dowie, ile traci, nie będąc tatą – dodaje szczęśliwa mama.

Stałość w niestałym świecie

Dziś ludzie się zakochują i odkochują. Zmieniają partnerów, czasem gubiąc poczucie bezpieczeństwa i stałości. I dziecko czasami, dla niektórych, staje się taką ostoją czegoś niezmiennego w ich życiu.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI