Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Małżeństwo bez miłości – kiedy się rozstać?

fot.123rf
26 lutego 2016 in Seks by redakcja
Ludzie wchodzą w związki nie tylko z miłości. Zdarzają się relacje zawarte dla sławy, pieniędzy, z powodu ciąży, z przymusu. Do rzadkości nie należą również związki, w których miłość była obecna, jednak z czasem się wypaliła. Mimo to partnerzy dalej w nich trwają, nie decydują się na rozstanie z uwagi na dzieci, wygodę, czy opinię innych osób. Czy robią dobrze?

Jak to bywało kiedyś           

Przeszłość naszych dziadków i babć opierała się w głównej mierze na związkach aranżowanych. Ludzie łączyli się w pary, gdyż ich rodziny miały w tym swój interes. Na wybory serca nie było wówczas miejsca, co zresztą nikogo specjalnie nie dziwiło.

Partnerzy często akceptowali ten stan rzeczy, wiążąc się z osobami wyznaczonymi przez krewnych. Związki oparte na wielkiej namiętności zdarzały się co prawda w literaturze czy filmach, jednak w życiu codziennym związki i małżeństwa były najczęściej odarte z wielkich uczuć. Stanowiły umowę zawieraną pomiędzy dwiema rodzinami, których nie interesowało to, czy przyszli partnerzy darzą się uczuciem. Ślub był przede wszystkim zawarciem kontraktu. Wśród jego zapisów nie było miejsca na miłość, podobnie jak i na rozwód. Mimo braku romantycznych porywów serca, związki tego typu często układały się dobrze, małżonkowie trwali przy sobie do śmierci jednego z nich.

Kiedy miłość zyskuje na znaczeniu

Dwudziesty wiek przyniósł wiele zmian, również w sferze obyczajowości. Coraz większą rolę przy wchodzeniu w relacje zaczęło odgrywać zdanie przyszłych małżonków, związek przestano postrzegać jako kontrakt, za którym miały iść dobra, np. ekonomiczne.

Obecnie ludzie, decydując się na małżeństwo, najczęściej kierują się własnym sercem czy rozumem, nie opinią rodziny, i to miłość jest głównym powodem, dla którego wchodzi się w związki lub… z nich wychodzi. Rozwody i rozwodnicy nie szokują już tak bardzo, jak kiedyś, dlatego w momencie, kiedy strzała Amora dopada osobę już z kimś związaną, często skutkuje to rozstaniem i budowaniem nowej relacji.

Mimo dużego znaczenia, jakie zyskała miłość, ciągle jednak zdarzają się związki, w których między partnerami jej nie ma: albo nigdy jej nie było, albo już się wypaliła.

Strony: 1 2 3 4


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI