Miłość w biegu

123rf.com

Miłość jest sztuką i jeżeli chcemy nauczyć się kochać, musimy postępować w taki sam sposób jak wówczas, gdy chcemy się nauczyć jakiejkolwiek sztuki, opanować teorię i praktykę. Te słowa Ericha Fromma doskonale nadają się także jako motto współczesnego, zagonionego codziennością człowieka – mówi psychoterapeuta Krzysztof Korona.
Gdy małżeństwo nam się sypie, seks godzi, łagodzi i pozwala przetrwać kryzysy.

W Starachowicach, gdzie mieszkam, prowadzono badania, z których wynika, że na 100 zawieranych małżeństw rozpada się 80. W całej Polsce jest pewnie podobnie. Oto nagle jesteśmy w czołówce Europy, a przed nami są chyba tylko Włochy.

Katolickie kraje. Ciebie to dziwi?

Mnie już mało co dziwi. Jestem terapeutą od ’80 roku, obliczyłem, że liczba ludzi, jakich poznałem na terapiach indywidualnych, w grupach, korespondencyjnie, podczas rozmów w telefonach zaufania, na castingach do programów telewizyjnych i na biznesowych szkoleniach, to około 100 tysięcy. To był przekrój społeczny, od osób z marginesu do celebrytów, ludzi mediów, pracowników wielkich korporacji czy bywalców ośrodków wellness.

I wszyscy ci ludzie uprawiają seks. Ale przecież wiele zmieniło się od początków twojej kariery doradcy. Powszechna jest komórka, e-mail, czas stał się pieniądzem, zaczął się wielki wyścig i bieg.

Seks „na stojąco” jest wyjściem, ale o tym później. Mamy więc coraz mniej czasu na seks i na miłość. One karmią się sobą nawzajem, ale źle znoszą pośpiech. W mojej klasie był kałamarz, uczyłem się kaligrafii, używając stalówki. Potem skończyłem 16 lat, ale czas nadal płynął jakby niespiesznie. Aby napisać list do dziewczyny, potrzebowałem kartki papieru. Zamykało się kopertę, należało polizać znaczek. Potem było długie oczekiwanie.

Teraz klika się, i już.

Za szybko, dlatego ludzie są niedouczeni i „niedomyślani”. Niemal wszyscy moi klienci borykają się z problemem, który nazywam „przedwczesnym wytryskiem wyobraźni”. W ich rozmowach

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »