Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 marca 2015 in Seks by Jolanta Maria Berent

Męskie archetypy: Zeus

Mity często opowiadają o bogach. Czyli o archetypach. O symbolicznych postaciach, które żyją w nas, przejawiają się w naszych codziennych działaniach. Poznajcie greckich bogów, klucz do psychiki każdego mężczyzny.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W każdym mężczyźnie mieszka bóg. Tak naprawdę więcej niż jeden. Chociaż zwykle jeden wysuwa się na pierwszy plan, jest najbardziej widoczny, rozpoznawalny. Chodzi o pewne wzorce psychiczne. Z niektórymi łatwiej się zidentyfikować, innych nie akceptujemy. Boimy się, odcinamy się od nich. Żeby dopuścić poszczególnych bogów do głosu, korzystać z ich mocy, warto najpierw dobrze ich poznać. Dowiedzieć się, jakie dary mają do zaoferowania. Poznać zagrożenia. A potem poszerzać wewnętrzny panteon, wprowadzać nowe jakości, zachowania. Odzyskać części siebie, które zostały zepchnięte na obrzeża. Stać się całością.

ZEUS. Na szczycie

To przywódca, zdobywca. Wiadomo – Zeus był najważniejszym, najpotężniejszym z bogów. Miał do dyspozycji pioruny, potrafił narzucić swoją wolę innym. Obmyślać znakomite strategie, tworzyć skuteczne koalicje. Walczyć i zwyciężać. I taki jest mężczyzna Zeus: wie, czego chce. Wie, że może to osiągnąć. I nie spocznie, dopóki jego wizja nie nabierze namacalnego kształtu. To archetyp króla. Jego symbolem jest orzeł, unosi się więc nad ziemią, mierzy wysoko. Liczą się dla niego kontrola, rozum, wola. Niezależny i zdecydowany, motywuje innych.

Ceni sobie światowe życie, przepych. Jest surowy, ale też hojny. Ważne miejsce w jego życiu zajmuje rodzina. Wobec dzieci opiekuńczy i autorytarny. Chce stworzyć coś na kształt dynastii. Przez lata ten typ mężczyzny był symbolem patriarchalnego porządku, a jego mroczna strona przysparzała kobietom cierpień. Uwielbia je uwodzić, zdobywać. Gotów jest zmienić dla nich swoją postać (dla Ledy Zeus stał się łabędziem, dla Danae złotym deszczem, dla Europy bykiem, dla Jo chmurą). Potrafi zasypać kobietę prezentami, dać jej poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że w swojej próżności rozgląda się za coraz młodszymi, sprawdza swoje możliwości. Jednocześnie może fantazjować o silnej kobiecie, która go ujarzmi. Tak naprawdę chłodny emocjonalnie. Niezbyt wierny, na pewno dominujący. Nie radzi sobie z przegraną. Opiera się zmianom – przecież jest doskonały! I do tego wszystko mu się należy. Potrafi zachłysnąć się swoją pychą, ambicją, wielkością. Stać się chciwym i bezwzględnym. Identyfikując się z głową, traci kontakt z sercem, które może upomnieć się o niego kategorycznie – nawet poprzez zawał.

WSKAZÓWKA: Potrzebuje obudzić w sobie cechy Posejdona i Hadesa. Pozwoli mu to zyskać emocjonalną głębię i ożywić życie wewnętrzne; zrozumieć, że życie nie jest tylko walką i zdobywaniem. Że dobrze jest czasem stracić głowę – zachować się naiwnie, niewinnie. Inaczej.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI