1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Badania kontrolne dla aktywnych

Badania kontrolne dla aktywnych

123rf.com
123rf.com
Sport to zdrowie, nikt tego nie kwestionuje. Ale pamiętajmy, że aktywność fizyczna musi uwzględniać stan serca i układu kostnego. Pomocne okazują się badania krwi z oznaczeniem poziomu jonów sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Sód i potas Główne elektrolity krwi, czyli sód i potas, odpowiadają za prawidłową pracę serca i układu nerwowego. Zmiany ich poziomu prowadzić mogą do zaburzeń neurologicznych i arytmii. Zmiany te mogą wynikać z:

  • nadmiernego nawodnienia,
  • odwodnienia organizmu podczas dużego wysiłku fizycznego czy w ekstremalnie wysokich temperaturach,
  • stosowania sterydów anabolicznych,
  • biegunki.
Prawidłowa interpretacja wyników oznaczeń elektrolitów może wymagać konsultacji kardiologa bądź nefrologa.

Wapń i magnez. Do istotnych minerałów zaliczyć należy też wapń i magnez, które warunkują m.in. prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej i mięśniowej. Dzięki nim oraz energii uzyskanej z przemiany glukozy, nasze mięśnie kurczą się prawidłowo, w trakcie procesów fizjologicznych (jak np. praca serca) oraz w trakcie ćwiczeń fizycznych. Wapń ma też wpływ na krzepnięcie krwi, a jego poziom ulega zmianie w chorobach układu kostnego, pokarmowego, nerek oraz serca. Za niedobory wapnia odpowiadają m.in. zaburzenia hormonalne, dieta uboga w przyswajalny wapń, niedobór magnezu lub nadmiaru fosforanów. Problemy z poziomem magnezu (niedobór albo nadmiar) mogą objawić się na przykład utratą apetytu, mdłościami czy biegunką. Kontrola poziomu magnezu jest szczególnie istotna w przypadku wysiłku fizycznego, stresu, nadmiernej konsumpcji kawy, herbaty i alkoholu.

na podst. mat. kampanii „Żyj zdrowo” prowadzonej przez ogólnopolską sieć laboratoriów Diagnostyka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze