Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Badania kontrolne dla aktywnych

123rf.com
18 maja 2016 in Zdrowie by redakcja
Sport to zdrowie, nikt tego nie kwestionuje. Ale pamiętajmy, że aktywność fizyczna musi uwzględniać stan serca i układu kostnego. Pomocne okazują się badania krwi z oznaczeniem poziomu jonów sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Sód i potas
Główne elektrolity krwi, czyli sód i potas, odpowiadają za prawidłową pracę serca i układu nerwowego. Zmiany ich poziomu prowadzić mogą do zaburzeń neurologicznych i arytmii. Zmiany te mogą wynikać z:

  • nadmiernego nawodnienia,
  • odwodnienia organizmu podczas dużego wysiłku fizycznego czy w ekstremalnie wysokich temperaturach,
  • stosowania sterydów anabolicznych,
  • biegunki.

Prawidłowa interpretacja wyników oznaczeń elektrolitów może wymagać konsultacji kardiologa bądź nefrologa.

Wapń i magnez.
Do istotnych minerałów zaliczyć należy też wapń i magnez, które warunkują m.in. prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej i mięśniowej. Dzięki nim oraz energii uzyskanej z przemiany glukozy, nasze mięśnie kurczą się prawidłowo, w trakcie procesów fizjologicznych (jak np. praca serca) oraz w trakcie ćwiczeń fizycznych. Wapń ma też wpływ na krzepnięcie krwi, a jego poziom ulega zmianie w chorobach układu kostnego, pokarmowego, nerek oraz serca. Za niedobory wapnia odpowiadają m.in. zaburzenia hormonalne, dieta uboga w przyswajalny wapń, niedobór magnezu lub nadmiaru fosforanów. Problemy z poziomem magnezu (niedobór albo nadmiar) mogą objawić się na przykład utratą apetytu, mdłościami czy biegunką. Kontrola poziomu magnezu jest szczególnie istotna w przypadku wysiłku fizycznego, stresu, nadmiernej konsumpcji kawy, herbaty i alkoholu.

na podst. mat. kampanii „Żyj zdrowo” prowadzonej przez ogólnopolską sieć laboratoriów Diagnostyka


Konkurs Briju na Dzień Mamy

Biżuteria to często drobny, a jednak wyjątkowy element, kropka nad „i” każdej perfekcyjnie przygotowywanej stylizacji. I nie tylko. Nadaje indywidualnego charakteru, podkreśla styl i wyróżnia. ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI