Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 października 2015 in Zdrowie by redakcja

Jakie właściwości zdrowotne ma masło orzechowe?

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje na niewielką wiedzę Polaków na temat właściwości zdrowotnych masła orzechowego. Powszechne jest m.in. przekonanie, że produkt ten jest tuczący. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Na zadane w sondażu pytanie: „Czy Pana(i) zdaniem masło orzechowe jest tuczące? ”

  • ponad 20% odpowiedziało: nie wiem i trudno powiedzieć;
  • 7,6% stwierdziło, że raczej nie tuczy;
  • 2,2% uznało, że zdecydowanie nie wykazuje takiego oddziaływania na ludzki organizm.

Na niską świadomość zdrowotnych właściwości masła orzechowego ma wpływ przekonanie, że masło orzechowe jest tuczące. Z badań przeprowadzonych przez Wydział Nauk o Żywności * wynika, że choć masło orzechowe Sante jest produktem pełnym tłuszczów, to jednak nie tuczy i warto po nie sięgnąć. Wysoka wartość energetyczna masła orzechowego pochodzi głównie z takich kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na metabolizm organizmu i tym samym sprzyjają szczupłej sylwetce. Wśród tych najważniejszych są kwas oleinowy oraz linolowy. Pierwszy z nich zapobiega rozwojowi miażdżycy, jak również chroni serce. Drugi jest wspaniałym antyoksydantem o właściwościach antynowotworowych.

Masło orzechowe stanowi dodatek do potraw, a nie jest ich głównym elementem. Zawarty w nim tłuszcz nie dominuje w diecie. Produkt ten posiada wiele wartości odżywczych, które są składnikiem zdrowej diety i w połączeniu z aktywnym trybem życia nie przysporzy nam dodatkowych kilogramów. Wszystko za sprawą różnicy między nienasyconymi a nasyconymi kwasami tłuszczowymi. Te pierwsze wspomagają pracę organizmu, pomagają mu przyswajać składniki odżywcze i zapobiegają wielu chorobom. Te drugie zapychają żyły, prowadzą do chorób układu krążenia i odkładają się powodując przyrost tkanki tłuszczowej. Zjadanie pustych kilokalorii w postaci pełnych nasyconych kwasów tłuszczowych słodyczy szkodzi naszej sylwetce. W chwilach słabości zdecydowanie lepiej sięgnąć po masło orzechowe. W 100 g masła orzechowego Sante jest aż 28,67 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 7,13 g wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Suma izomerów trans i kwasów nasyconych jest znikoma, a to bardzo korzystny stosunek.

Zdrowe kwasy tłuszczowe

Wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych w maśle orzechowym prym wiedzie kwas oleinowy, który jest m.in. składnikiem tranu. To także podstawowy składnik oliwy z oliwek. Kwas oleinowy zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby układu krążenia i chorobę wieńcową. Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, gdzie oliwa z oliwek jest najpopularniejszym tłuszczem, cierpią na te dolegliwości rzadziej niż mieszkańcy innych części Europy. Z kolei najwięcej z kwasów wielonasyconych w maśle orzechowym jest kwasu linolowego. Bez niego organizm człowieka nie może funkcjonować prawidłowo. Kwas linolowy pochodzi z grupy omega-6. Nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzą w skład tkanek, dlatego trzeba systematycznie od najmłodszych lat dostarczać je ustrojowi. Masło orzechowe może więc dostarczyć nam wielu niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, a nie kilogramów. Oczywiście tylko wtedy, jeśli jest spożywane w umiarkowanych ilościach w połączeniu z aktywnością fizyczną i zdrową, zbilansowaną dietą.

* Raport z badań prowadzonych dla firmy Sante A. Kowalski na podstawie porozumienia o współpracy: ciitt/36/2013 z dnia 22 marca 2013.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI