Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

detoks
detoks

Detoks dla każdego

Idealny detoks. Wybierz swój!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl


1. Detoks ajurwedyjski. Moc risotta

Główną rolę w nim odgrywa kitchari, czyli ajurwedyjskie risotto, które ma przywrócić harmonię w  organizmie. Każdy dzień zaczyna się od miski świeżych owoców. Na obiad i  kolację należy zjeść porcję kitchari. W  Indiach tę jedną z  najpopularniejszych oczyszczających i  odżywiających potraw przygotowuje się z  mung dalu (obranej z  zielonej łupinki fasolki mung) i  ryżu basmati. Istnieją trzy warianty tego dania: z  mung dalem, fasolką mung (trzeba ją na noc namoczyć i  dłużej gotować) lub czerwoną soczewicą (słabsze działanie oczyszczające). Każdy z  nich można przygotować, stosując ryż basmati lub kaszę jaglaną. Należy wybrać jeden wariant i  przygotowywać przez tydzień. Do kitchari warto również dodawać słodkie ziemniaki, dynię, marchewkę czy czerwoną paprykę.
Te dodatki można stosować wymiennie. Porcję kitchari należy dostosować do swoich potrzeb.

Dla kogo: Prawie dla wszystkich. Wyjątek: osoby z  natury bardzo wychłodzone oraz mające problemy z  trawieniem roślin strączkowych.

2. Detoks krzemowy. Ze smakiem

Najmniej radykalny, nie wymaga jedzenia przez siedem dni praktycznie tych samych dań. Oparty na zbożach (m.in. kaszy jaglanej, orkiszu, kaszy gryczanej i  owsie) oraz owocach i  warzywach bogatych w krzemionkę, dużej ilości pieczonych lub parowanych warzyw i  niewielkiej ilości lekkostrawnej surowizny. Do picia skrzyp, woda krzemowa i  dodatkowo odżywczy, oczyszczający sok z  buraka, marchwi i  jabłka. Krzem nazywany jest pierwiastkiem życia i  odpowiada za wchłanianie około 70 minerałów, m.in. wapnia, fluoru czy cynku. Bierze również udział w  produkcji kolagenu.

Dla kogo:  Nawet dla osób w  podeszłym wieku, również chorujących na  serce. Dla wszystkich, którzy mają słabe trawienie, problemy z  układem kostnym lub stawami. Dla osób, które dłużej chcą zachować  elastyczność skóry. Również dla borykających się z  pasożytami i  grzybami, np. candidą. Doskonała metoda dla osób, które doświadczyły efektu jojo i  ciągłymi dietami spowolniły swój metabolizm. Ze względu na rozgrzewającą naturę większości wykorzystywanych w  tym detoksie zbóż można go stosować na początku wiosny, jesienią lub zimą, ale nie latem.

3. Detoks chiński. Na trawienie

Oparty na oczyszczającym, ale też regenerującym, odżywczym oraz poprawiającym trawienie congee. To nic innego jak zupa składająca się z  długo gotowanych zbóż, ziół, owoców suszonych, warzyw, roślin strączkowych czy pestek. Kleik gotuje się od dwóch do pięciu godzin na minimalnym ogniu. Im dłużej, tym ma większą moc. Ryż, owies, proso czy orkisz gotuje się aż w sześciokrotnej ilości wody. Wszystkie składniki dodane do congee zostają całkowicie przyswojone, a  ich wartości odżywcze wzmocnione. Nie wychładza organizmu, a  nawet go rozgrzewa. Wersja skrócona congee: zamiast gotować pięć godzin, rano, zaraz po przebudzeniu, można wrzucić wybrane składniki, zalać je odpowiednią ilością wody – będą gotowe do zabrania do pracy już przed wyjściem z  domu.

Dla kogo: Dla cierpiących na alergie pokarmowe; osób, które mają niedobory składników odżywczych, którym marzną ręce i  stopy.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI