1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. W Amsterdamie powstają kluby offline, czyli spotkania poświęcone detoksykacji od Internetu. Czy to nowy trend?

W Amsterdamie powstają kluby offline, czyli spotkania poświęcone detoksykacji od Internetu. Czy to nowy trend?

Klub Offline w Amsterdamie organizuje cykliczne spotkania w wyznaczonych kawiarniach, podczas których obowiązuje jedna zasada – nie wolno korzystać z Internetu. (Fot. 	Natalia Lebedinskaia/Getty Images)
Klub Offline w Amsterdamie organizuje cykliczne spotkania w wyznaczonych kawiarniach, podczas których obowiązuje jedna zasada – nie wolno korzystać z Internetu. (Fot. Natalia Lebedinskaia/Getty Images)
Czy jesteś gotowy zamienić czas ekranowy na czas rzeczywisty? – pytają organizatorzy wydarzenia, które w stolicy Holandii cieszy się coraz większą popularnością. Chodzi o spotkania w kawiarniach w Amsterdamie, których celem jest przełączenie się na tryb offline, a efektem ubocznym – detoks od Internetu.

„Jesteśmy tu dla tych, którzy uważają, że spędzają zbyt dużo czasu na telefonie. Dla tych, którzy cenią tryb offline zamiast online i życie rzeczywiste zamiast wirtualnego. Dla tych, którzy chcą się wyłączyć i na chwilę odpocząć od codzienności i niekończącego się scrollowania” – czytamy na stronie wydarzenia. Klub Offline w Amsterdamie powstał w odpowiedzi na uzależnienia od Internetu, które coraz częściej dotykają wielu z nas. To cykliczne spotkania w wyznaczonych kawiarniach w stolicy Holandii, podczas których obowiązuje jedna zasada – nie wolno korzystać z Internetu. Uczestnicy wchodzą więc do przytulnego wnętrza kawiarni, wyłączają telefony i smartwatche, laptopy zostawiają w domu i oddają się wspólnemu spędzaniu czasu – bez wszelkich elektronicznych zakłócaczy.

Co można robić podczas takiego spotkania? Ideą jest przede wszystkim poznawanie nowych ludzi, a w tym: inspirujące rozmowy, zażarte dyskusje i wymiana pomysłów. Ale finalny kształt spotkań zależy od preferencji ich uczestników. Można po prostu usiąść wygodnie, napić się dobrej kawy i nabrać sił, czytając książkę, rysując, opracowując pomysły (życiowe lub biznesowe), pisząc dziennik, tworząc album ze zdjęciami, robiąc na drutach lub cokolwiek innego.

Codzienny pęd i charakter współczesnego świata, w którym coraz więcej wydarzeń dzieje się w internetowej chmurze, sprawiają, że oddalamy się od tego, co fizycznie nas otacza. Spotkania detoksykacyjne mają pomóc ich uczestnikom wrócić na ziemię – zwolnić, skoncentrować się, zwiększyć swoją kreatywność, poznać inspirujących ludzi, ponownie nawiązać kontakt z prawdziwym światem, odzyskać energię i znaleźć czas na rzeczy, na które zawsze go brakuje.

To wydarzenie blokuje w kalendarzu każdego uczestnika określony czas, który spędzi bez ekranu. Brzmi banalnie? Warto więc uświadomić sobie, kiedy ostatnio spędziliśmy ciągiem kilka godzin bez dostępu do Internetu. To może się okazać mniej oczywiste, niż początkowo się wydaje. Do detoksu od Internetu od lat nawołują psychologowie i psychoterapeuci, ostatnio swój apel na ten temat wystosował nawet papież Franciszek. Może więc nadszedł czas na to, by wzorem holenderskiego Klubu Offline zorganizować podobne wydarzenia również w naszym kraju?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze