1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Nadmierne owłosienie u kobiet

Nadmierne owłosienie u kobiet

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Według dzisiejszych standardów estetycznych charakterystyczny wąsik lub włosy na twarzy na twarzy kobiety są niedopuszczalne. Wydaje nam się, że to efekt zaniedbania, a tymczasem nadmierne owłosienie u kobiet może to być spowodowane poważną chorobą.

Hirsutyzm, bo o nim mowa, to nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet. W każdym przypadku jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, a w szczególności podwyższonym poziomem hormonów androgennych, czyli męskich.

Objawy i przyczyny

</a> 123rf.com 123rf.com

Nadmierne owłosienie u kobiet pojawia się głównie na twarzy – pod nosem i na brodzie, na klatce piersiowej i brzuchu. W ciężkich przypadkach może dojść do łysienia typu męskiego, czyli tworzenia się zakoli, owłosienia sutków i skroni. Niechciane włosy mogą się też pojawić w okolicach sromu.

Przyczyna zaburzenia może leżeć po stronie genetyki – mowa tu o hirsutyzmie rodzinnym. Jednak najczęściej pojawia się ono w wyniku dużych zmian hormonalnych w organizmie, na przykład w okresie ciąży i – oczywiście – przekwitania. Może być również efektem długotrwałego przyjmowania leków: na nadciśnienie tętnicze, hormonów nadnerczy (kortykosterydów), których używa się w leczeniu alergii.

Może być również objawem znacznie groźniejszych chorób, takich jak guzy jajników, zespół policystycznych jajników, rak nerki czy rak tarczycy, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ukrywać się przed światem z powodu wąsika. Jeśli tylko zauważysz u siebie pierwsze zmiany, koniecznie udaj się do lekarza!

U kobiet podczas menopauzy hirsutyzm najczęściej połączony jest z wypadaniem i znacznym ściemnieniem włosów na głowie lub powstawaniem zakoli. Dodatkowo osoba chora doświadcza nieprzyjemnych uderzeń gorąca, wahania ciśnienia krwi, kołatania serca, bólów głowy oraz zmian osobowości. Staje się bardziej agresywna, nieracjonalna, w oczach otoczenia staje się kimś innym.

Łagodne formy nadmiernego owłosienia u kobiet występują u około 35% populacji.

Leczenie nadmiernego owłosienia u kobiet

Najważniejszym etapem, który pozwoli nam pozbyć się nadmiernego owłosienia, jest rozpoznanie jego przyczyny. Jeśli ma ona podłoże genetyczne, jedyne, co nam pozostaje, to elektroliza czy inna forma depilacji (fotodepilacja, depilacja laserowa), która raz na zawsze zlikwiduje cebulki niechcianych włosów.

</a> 123rf.com 123rf.com

W każdym innym przypadku przede wszystkim zalecane jest przeprowadzenie badań ginekologicznych i hormonalnych, nawet, jeśli przypuszczalnie za hirsutyzmem stoi czas przekwitania. W końcu w tym okresie kobiety są szczególnie narażone na choroby układu płciowego. Badanie powinno obejmować USG macicy i przydatków, konieczna jest morfologia krwi i ustalenie poziomu hormonów. Dodatkowo należy zbadać tarczycę i nerki, by wykluczyć nowotwory tych narządów.

Jeśli przyczyną jest konieczność przyjmowania leków, których nie można niestety odstawić, należy się zastanowić nad ich zmianą, o ile to możliwe. Menopauzalne nadmierne owłosienie wymaga terapii estragonowej, prowadzonej pod ścisłą kontrolą lekarza. W przypadku nowotworów konieczne jest wcześniejsze wyleczenie zmian rakowych. Zastosowanie właściwej terapii nie od razu skutkuje zmniejszeniem owłosienia – niestety, raz wyrośnięte włosy należy usunąć mechanicznie. Tutaj również doskonale sprawdzą się różne rodzaje depilacji – laserowa, elektroliza, fotodepilacja.

Zanim zaczniemy usuwać zbędne owłosienie, należy zapytać lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do danego zabiegu. Zawsze jednak pozostają nam sprawdzone metody – krem do depilacji, plastry woskowe czy najzwyczajniejsza pęseta.

Nadmierne owłosienie to przyczyna zgryzoty wielu pań. Jednak o wiele gorsze jest ukrywanie problemu i brak konsultacji z lekarzem. Moment wstydu nie jest wart utraty zdrowia, a nawet życia.

 

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze