Karolina Breguła: Szwedzka kulturalna ciotka

123rf.com

Będąc w Kalmarze, miałam okazję uczestniczyć w kilku wydarzeniach artystycznych. Na wszystkich, jako 33-latka drastycznie zaniżałam średnią wieku. Poza mną uczestniczkami były głównie kobiety po 60-tce. Nieliczne przybyły z mężami, większość w gonie koleżanek.
Po trzecim wydarzeniu, na którym nie spotkałam prawie żadnej osoby wyglądającej na młodszą niż 45 lat, zaczęłam dopytywać o swoich rówieśników. Dowiedziałam się, że sztuka nie jest ich domeną.

reklama

Głównym konsumentem kalmarskiej kultury jest emerytka zwana tutaj Kulturtant, czyli kulturalną ciotką. To kulturalna ciotka wykupuje większość biletów do teatrów i oper, to ona odwiedza galerie i muzea, to ona chodzi na otwarcia wystaw.

Kultura jest dla kulturalnej ciotki sposobem na zapełnienie wolnego czasu i metodą socjalizacji. Nie znaczy to jednak, że jest ona odbiorczynią bezrefleksyjną. Kulturalna ciotka wie o sztuce więcej niż ktokolwiek, jest bowiem osobą otwartą. Nie oburza się i nie krytykuje współczesnej sztuki. By wszystko zrozumieć, chodzi na oprowadzania kuratorskie i czyta broszury instytucji kulturalnych.

Jeśli ma męża, ten nie interesuje się sztuką i w czasie, który ciotka spędza w teatrze, on woli obejrzeć mecz w telewizji.

Szwedzcy znajomi, którzy opowiadali mi o kulturalnych ciotkach, przyznali że to bardzo specyficzny typ staruszek: w lekko niemodnych lecz dobrze kolorystycznie dobranych ubraniach, ze sznurem sztucznych pereł na szyi i błyszczącymi kolczykami. Wszystkie wyglądają tak samo.

Nie podobało mi się ich generalizowanie dopóki nie zobaczyłam, że kilkanaście idealnie pasujących do tego opisu pań wzięło udział w moim performansie, tyle samo wysłuchało wspomnianego już oprowadzania kuratorskiego, niezliczoną ilość takich pań spotkałam na otwarciu wystawy Marii Ruty i Asy Elzen.

Emmelie, młodziutka asystentka kuratora z Kalmar Konst Museum, z którą rozmawiałam o fenomenie kulturalnej ciotki, mówi, że już dzisiaj wie, że za 40 lat to ona jej koleżanki będą tworzyły grupę Kulturtant. Jedyne, co będzie różniło je od dzisiejszych ciotek, to kolczyki w obwisłych policzkach i wyblakłe tatuaże na ramionach i łydkach.

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');